Voltaire İletişim Ağı

Fransa’da antisemitizmin ani ve çok güçlü yükselişi

+

Fransa Başbakanı Édouard Philippe, Facebook hesabından yayınladığı bir gönderide, Fransa’da Yahudi karşıtı eylem sayısının 2018’in ilk dokuz ayı içerisinde % 69 oranında arttığını açıkladı.

Bu gönderinin düzgün bir şekilde yorumlanabilmesi için, bu rakamın elimizde olmayan, diğer ayrımcı eylemlerin rakamlarıyla karşılaştırılabilmesi gerekir. Her ne olursa olsun bu sayılar toplumsal dokudaki derin ve hızlı bozulmaya tanıklık etmektedir.

Başbakan bu rakamı 9 Kasım 2018’de yayınlamayı tercih ederek, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan farklı düşündüğünü ortaya koymaktadır. Macron, bundan iki gün önce, İkinci Dünya Savaşı ertesinde rütbeleri ve itibarı geri alınan Mareşal Philippe Pétain de dahil olmak üzere Birinci Dünya Savaşı’nın mareşallerini ulusal saygıyla andığını duyurmuştu. Pétain özellikle işgalci Nazilerle ittifak yapmış, ardından vatandaşlığa kabul edilmiş Yahudileri Fransız vatandaşlığından çıkararak onları « alacakaranlık ve sis » içerisinde kaybolmak üzere Reich’e teslim etmişti.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.