Fransa Başbakanı Édouard Philippe, Facebook hesabından yayınladığı bir gönderide, Fransa’da Yahudi karşıtı eylem sayısının 2018’in ilk dokuz ayı içerisinde % 69 oranında arttığını açıkladı.

Bu gönderinin düzgün bir şekilde yorumlanabilmesi için, bu rakamın elimizde olmayan, diğer ayrımcı eylemlerin rakamlarıyla karşılaştırılabilmesi gerekir. Her ne olursa olsun bu sayılar toplumsal dokudaki derin ve hızlı bozulmaya tanıklık etmektedir.

Başbakan bu rakamı 9 Kasım 2018’de yayınlamayı tercih ederek, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan farklı düşündüğünü ortaya koymaktadır. Macron, bundan iki gün önce, İkinci Dünya Savaşı ertesinde rütbeleri ve itibarı geri alınan Mareşal Philippe Pétain de dahil olmak üzere Birinci Dünya Savaşı’nın mareşallerini ulusal saygıyla andığını duyurmuştu. Pétain özellikle işgalci Nazilerle ittifak yapmış, ardından vatandaşlığa kabul edilmiş Yahudileri Fransız vatandaşlığından çıkararak onları « alacakaranlık ve sis » içerisinde kaybolmak üzere Reich’e teslim etmişti.

Çeviri
Osman Soysal