Voltaire İletişim Ağı

El Baguz’un düşürülmesi, İslami terörün sonu olmayacaktır

+

NATO, el Baguz Fevkani savaşıyla ilgili olarak basında yeni bir kampanya başlattı. Suriye Demokratik Güçleri’nin (« Arap-Kürt gücü » olarak adlandırılan SDG) çabalarıyla « son cihatçıların » düşürülmesinin sahnelenmesi ve böylece Uluslararası Koalisyonun IŞİD karşıtı askeri operasyonlarının sonlandırılmasının meşrulaştırılması söz konusudur. Cihatçılar tarafından kazılan yeraltı tünellerinin ve canlı kalkan görevi üstlenen sivillerin işlevi tiyatrolaştırılmaktadır. Bütün bu unsurlar doğru olmakla birlikte, sadece Suriye-İran-Rus koalisyonu tarafından yenilen El Kaide ve IŞİD cihatçı grupları için gerçerliydi.

Daha önce defalarca ortaya koyduğumuz gibi, IŞİD karşıtı Koalisyon, yakın tarihe kadar, IŞİD ile savaşmamız, aksine onu desteklemiştir. Zaten Revue de la Défense Nationale dergisinde Albay François-Régis Legrier, Silahlı Kuvvetler Bakanlığı aleyhinde bu duruma karşı çıkmıştı [1]. Öte yandan çok sayıda IŞİD savaşçısı, SDG saflarına dahil edildi.

Suriye’de, başta El Mayadin’de (Deyrizor’un Güneydoğusunda) olmak üzere halen IŞİD’e ait çok sayıda grup varlığını sürdürmektedir. Özellikle cihatçıların birçoğu, bir araya geldikleri İdlib eyaleti için sağlanan geçiş belgesi karşılığında Suriye kentlerini terk etmiştir. 2 milyona yakın insan, denize erişimi olmayan, Suriye ve Türkiye arasında kalan bu bölgede cihatçılar tarafından tutsak alınmış durumdadır.

Her cihatçı grup, yerel bir otorite olmaksızın kendi belde ve köylerini elinde tutmaktadır. Bunların kısmen tümü El Kaide’ye bağlılığını ifade etmektedir. Genel olarak bu bölgede Şeriat kuralları uygulanmaktadır. Bu toprakları Türk Ordusu koruduğu için, yerel para birimi Türk Lirası’dır. Bölge sadece Türk mafyası tarafından Avrupa’da satılan taklit ürünlerden geçinmektedir. Gıda yönünden kendi kendi yeterli değildir ve kullanım suyuna ve elektriğe de sahip değildir. İnsanların beslenme ve sağlık ihtiyaçları, uygulamada Alman ve Fransız hükümetlerinin desteğiyle, Batılı STK’lar tarafından sağlanmaktadır.

El Baguz Fevkani’nin alınması hiçbir şeyi çözmeyecektir. Gerçi ABD bir terörist devlet kurmaktan vazgeçti ve Halifelik düştü, ama sorun bu değil: cihatçılar, ideolojilerine göre değil ama destekçilerine göre sürekli olarak bayrak değiştirmektedir. NATO, İslami terörü bilerek destekledikten sonra, şimdi onun etkinliğini azaltmayı başaramamaktadır –ya da istememektedir– .

Pentagon bazı cihatçıları başka ülkelere nakletme ya da kalanları etkisiz hale getirme kaygısı yoktur. Ama Almanya ve Fransa onlarla yaptığı ittifakı kesmeyi başaramamakta ve dolayısıyla da kendilerini İdlib’te hayatta kalanları beslemek zorunda hissetmektedirler. Öncelikle sayılarının çokluğu, sonra da suçlu bulundukları –ve suçlu bulunmayı sürdükleri– gerçekleştirdikleri –ve hala da sürdürdükleri– barbarca eylemler yüzünden, Cezayirli harkiler durumunda olduğu gibi Avrupa’ya sığınmalarına izin verilmesi söz konusu değildir. Berlin ve Paris onları ne yapacağını bilememektedir.

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Fransa, IŞİD’le mücadelenin gerçekliğini sorgulayan tartışmayı cezalandırıyor”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 2 Mart 2019.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

İran felç olmuş durumda
İran felç olmuş durumda
yazan Thierry Meyssan
Üç taraflı Kudüs gizli zirvesi
Üç taraflı Kudüs gizli zirvesi
yazan Thierry Meyssan
Hepimiz yalancıyız
Hepimiz yalancıyız
yazan Thierry Meyssan
Rusya-Çin: haber değeri olmayan zirve
Rusya-Çin: haber değeri olmayan zirve
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Bilderberg Grubunun uzun eli
Bilderberg Grubunun uzun eli
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Avigdor Lieberman ne biliyor?
Avigdor Lieberman ne biliyor?
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı
 
Yeni Haçlıların hücum gemisi
Yeni Haçlıların hücum gemisi
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Avrupa Parlamentosu seçimlerinin analizi
Avrupa Parlamentosu seçimlerinin analizi
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı