Voltaire İletişim Ağı

Sudan, Suudilerin denetimine geçti

+

Daha önce yazdığımız gibi Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in General Ahmet Avad İbn Avf tarafından devrilmediğini öğrendik: Avf aslında onun kayınbiraderidir [1]. Bütün bunlar bir mizansenden ibarettir.

Devlet başkanının hapiste olduğunu kimse görmedi. Ailesiyle birlikte, ABD’nin (onu resmen soykırım yapmakla suçlayan, ama el altından desteğini hiçbir zaman esirgemeyen) koruması altında yurtdışına, muhtemelen Uganda’ya çıkarıldıkları düşünülüyor.

Yeni devlet başkanı, General Abdülfettah Abdurrahman el-Burhan (fotoğrafta) –Ömer el-Beşir’in barışçıl bir şekilde iktidarı devrettiği– başlıca askeri liderlerden biri değildir, ama Yemenlilere karşı Suudilerin saflarında çarpışan Sudanlı güçlerin komutanı olmuştur.

Katar’ın ekonomik serumu altında olan Sudan, bundan böyle Suudi Arabistan tarafından ele geçirilmiştir; bu durum, Müslüman Kardeşler ve Türkiye (Sevakin Adasında bir askeri üsse sahip olan) için ek bir kayıptır.

Çeviri
Osman Soysal

[1] « Ömer el-Beşir’in devrilmesi », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı, 16 Nisan 2019.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.