Afganistan İslam Cumhuriyeti’ni devirirken, onun yerini alan İslam Emirliği birkaç yüz bin silah, binlerce tank ve Humvee ve hatta en az dört Black Hawk helikopteri ele geçirdi.

Afganistan topraklarından ayrılmayan 200 savaş uçağının geleceği ile ilgili soru hala geçerliliğini koruyor.

Cumhuriyetçi senatörler, Pentagon’dan, ABD silahları veya ABD tarafından İslam Cumhuriyeti’ne verilenler olsun, Taliban tarafından ele geçirilen malzemelerin bir listesini hazırlamasını istedi.

Bu yaklaşım, IŞİD’in 2014’te Irak’ta kaydettiği ilerlemeyi hatırlatıyor. Cihatçılar, doğrudan Ürdün’deki Toyota fabrikasında üretilmiş binlerce tek tip yeni araca sahipti. Irak’ı bir yandan bir yana tüm hızıyla geçmişlerdi. Iraklı subaylar kısa sürede onlara katılmıştı. Irak ordusuna yeni teslim edilen ABD silah stoklarına el koymuşlardı. Bunların çoğu hala ambalajındaydı. O zamanlar Irak’a karşı, ama aynı zamanda ve her şeyden önce Suriye’ye karşı müthiş bir orduya sahip olmuşlardı. Bu ordunun subaylarından bazıları, daha önce de onlar adına çalıştıklarının bir işareti olarak halen Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor.

CİA’nin yasaların kendisine yasakladığı şeyleri yapma yöntemleri hala aynı.

IŞİD ve Taliban’ın tankları sürmek için eğitilmiş savaşçılara sahip olduğu konusunu kimse merak etmiyorsa da, bu sefer sorun sadece bir kara ordusuna değil, aynı zamanda bir hava gücüne de donanım teslim edilmesi sorunudur. Black Hawk helikopterlerinin zaten zevkle eğitilmiş pilotları var. Afgan hava kuvvetleri ne olacak?

Çeviri
Osman Soysal