Photo : David Petraeus (solda) koruyucu meleği Henry Kravis (sağda) ile birlikte. KKR’nin kurucusu milyarder ABD siyasi yaşamanının vazgeçilmez bağışçısı ve NATO’nun nüfuz şebekesi Bilderberg Grubunun üyesi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’in, yakın gelecekte dört yıldızlı General David Petraeus’ün rütbesini indirip indirmemeye karar vermesi bekleniyor.

Petraeus, CİA’nin başındayken ellerine kelepçe vurularak tutuklanmış ve biyografisini yazan metresi Paula Broadwell’e gizli olarak tasnif edilmiş bilgileri aktardığı suçlamasını kabul etmişti. Hapis cezasından kurtulan General, 100 000 Dolar para cezasına çarptırıldı. Öte yandan, Afganistan’da komutanlığı döneminde yazdıklarının yer aldığı sekiz kişisel not defterini sekreterine ödünç verdiğini yakın zamanda kabul etti. Oysa bu not defterlerinde, örtülü ajanların kimlikleri, istihbarat yetenekleri, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantı notları ve Başkan Obama ile görüşmeleri de dahil olmak üzere çok sayıda gizli bilgi yer alıyordu.

Her ne kadar yılların subayının rütbesinin indirilmesi çok alışılageldik bir durum olmasa da, kendisine isnat edilen suçlardan sonra, Savunma Bakanı, KKR yatırım fonu hesabına David Petraeus’un giriştiği komploları böylece cezalandırma imkanı bulacaktır. Irak’ta İslam Devleti’nin (geleceğin IŞİD’i) kurucularından biri olan Petraeus, Beyaz Saray’ın politikasını baltalayacak şekilde, çok uluslu şirketlerin ve Devletlerin terörist örgüte desteğini örgütlemekten vazgeçmedi. Aynı şekilde 5+1 mutabakatına karşı da çaba harcadığı biliniyor.

Eğer rütbeleri indirilirse, dört yıldızlı generallikten üç yıldızlı generalliğe düşecek ve aldığı emekli maaşı farkını iade etmesi gerekecek. Bu da yılda 220 000 dolar iken, üç yıldızlı generallikte 170 000 dolara inmesi anlamına geliyor. Ne olursa olsun, KKR’den aldığı baş döndürücü maaş dikkate alındığında, bunun çok da can yakıcı olmayacağı kesin.

Çeviri
Osman Soysal