Voltaire İletişim Ağı

ABD derin devleti ve Trump’ın kampanyası

+

NBC’ye göre Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahil olması konusunda FBI’nin bilgi kaynağo Stefan Halper’den başkası değil. Bu eski CİA ajanı bugün Cambridge’te (Birleşik Krallık) profesör ve özel bir istihbarat şirketini yönetiyor.

Harper, CİA’nin 60 ve 70’li yıllardaki ünlü şahsiyeti Ray S. Cline’nın damadı. 1980 yılındaki seçim kampanyası boyunca Halper, Ronald Reagan’ın Başkan Yardımcısı olan eski CİA Başkanı George H. Bush (baba) adına çalışmıştır. Başkan Jimmy Carter’in seçim kampanyası ekibine sızarak İran’ın yeni yetkilileriyle geliştirdiği ilişkilerine ilişkin bilgiler elde etmeyi başarır. Buradan hareketle Bush ve Reagan İslam Cumhuriyetinin desteğini elde ederler ve « Ekim sürprizini » (Tahran’daki ABD Büyükelçiliğinde esir alınan CİA ajanlarının serbest bırakılmasını [1]) müzakere ederler.

The İntercept’e göre Stefan Halper 2016 yılında, yani Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında birçok kez Obama yönetiminden önemli miktarda para aldı.

Çeviri
Osman Soysal

[1] Batı’nın algısına göre bu casuslar yanlış bir değerlendirmeyle « rehine » olarak değerlendirilmektedir. Büyükelçiliğin gizli bir bölümünde suçüstü halinde yakalanmışlardı. ABD hiçbir zaman İran’ı bu casusların diplomatik ayrıcalıklarını ihlal etmekle suçlamadı, aksine kendi diplomatik statülerini ihlal eden kendileri olmuştur.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.