Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu önünde, geçiş dönemi boyunca New York’taki Trump Kulesi’nde Donald Trump ve ekibi dinlettiğini kabul etti. Aynı zamanda Donald Trump, Jared Kuschner, Michael Flynn ve Steve Bannon’un isimlerini dinleme tutanaklarından sildirdiğini de kabul etti.

Bayan Rice asıl amacının Trump’ın ekibinin sırlarını öğrenmek değil ama seçilmiş başkanın Abu Dabi’deki veliaht prensle yaptığı bir görüşmenin içeriğinden hareketle Birleşik Arap Emirlikleri’nin niyetini anlamak olduğunu söyledi.

Bugüne kadar Susan Rice, sadece geçiş dönemi boyunca değil ama seçimleri kazanmasından önce de Donald Trump ve ekibini dinlettiğini her zaman inkar etmişti. Obama yönetiminin kendisine karşı gerçekleştirdiği yasadışı dinlemeleri birçok kez kınayan Başkan Donald Trump ABD basını tarafından uydurmacı olarak nitelenmişti.

Başkan Richard Nixon Demokrat Parti’nin seçim karargahını dinlettiği için istifa etmek zorunda bırakılmıştı. Öte yandan Susan Rice’ın durumda parlamenterler onun bir federal suç işlediği ve bunu gizlemeye giriştiği « kanaatine » sahip olmadılar.

Aksine Başkan Obama’nın ekibi Susan Rice’ın talimatını verdiği dinlemelerin, Rusya’nın seçimlere olası müdahalesine dair soruşturma kapsamında meşruymuş gibi sunuyor. Öte yandan gerçekten de Birleşik Arap Emirlikleri aynı zamanda Seyşel Adalarında Devlet Başkanı Putin’e yakın bir isimle Erik Prince (Blackwater’in eski Genel Müdürü, Emirliklerin askeri danışmanı ve bugünkü Eğitim Bakanı Betsy DeVos’un kardeşi).

Çeviri
Osman Soysal