Çok beklenen, 11 ve 12 Şubat 2016 tarihli Suriye için Uluslararası Destek Grubu (« Viyana Grubu » olarak adlandırılan) Münih toplantısı öncesinde, Moskova ve Washington arasında sözlü gerilim yaşandı. Rus Başbakanı Dmitriy Medvedev Suriye konusunda uzlaşı sağlanamazsa yeni bir dünya savaşı çıkabileceği uyarısında bulundu.

Bu arada, olaylar tam da Thierry Meyssan’ın bundan iki hafta önce duyurduğu gibi gerçekleşti: iki Büyük güç, aralarında vardıkları mutabakatı ortaklarına dayattı.

İlk olarak, Cenevre 3 görüşmelerine yeniden başlanacak ama bundan böyle BM temsilcisi Staffan De Mistura ABD ve Rus Dışişleri Bakanlıklarının doğrudan gözetimi altına alınacak. Başka deyimle, Hillary Clinton ve yeni muhafazakarların kahyası olan Jeffrey Feltman, Birleşmiş Millerler Örgütünün genel sekreter yardımcısı olarak yerinde kalıyor ama Suriye dosyasını kaybediyor.

İkincisi, bir hafta içerisinde gerçekleşecek ateşkesten önce taraflar saldırılarını durduracak. Açık bir ifadeyle Rusya, sadece El Kaide, IŞİD ve bunlara bağlı gruplar gibi Birleşmiş Milletler tarafından terörist listesinde yer alan örgütleri bombalama sözü verdi. Uygulamada bunun çok da fazla bir şey değiştirmeyeceği ke¨sin.

Üçüncüsü iki büyük Güç, Suriye Arap Cumhuriyeti ve tüm muhaliflerin « karşılıklı rızası » temelinde oluşacak bir mutabakat ilkesine geri döndüler ki bu da demokratik olarak seçilmiş Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın devrilmesini olanaksız kılıyor. Aynı zamanda, « ortaklarına » Güvenlik Konseyi kararlarına uyma zorunluluklarını hatırlattılar ki bu da Suudi Arabistan, Fransa, İsrail, Katar, Birleşik Krallık ve Türkiye için uyarı anlamına da geliyor.

Press Availability at the International Syria Support Group”, “Statement of the International Syria Support Group”, Voltaire Network, 12 February 2016.

Çeviri
Osman Soysal