Başlıca yüksek rütbeli Türk subaylar, gazeteciler ve öğretim üyeleri, 2008 yılından beri ülkeye nefes aldırmayan Ergenekon davası kapsamın tutuklanıp hüküm giydiler. Atlantik İttifakının Gladio şebekesi için faaliyet göstermek ve Erdoğan Hükümetine karşı darbe girişiminde bulunmakla suçlanıyorlar: o dönem AKP’nin Washington ile ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda en azından şaşırtıcı bir suçlama bu.

Öte yandan, NATO’ya itaat etmekten çok uzak olan tutukluların, Türk Genelkurmayı ve Çin Halk Ordusu arasında ilişki kurmaya kalkıştıkları sanılıyor. Kemalist ve Maocu eğilimli İşçi Partisi adlı küçük sol partinin yöneticilerinin tutuklanması ancak böyle açıklanabilir [1].

Yargıtay 21 Nisan’da, Ergenekon örgütünün varlığının dava süresince somut kanıtlarla ortaya konulmadığı ve savunma hakkına riayet edilmediği gerekçesiyle 275 mahkumiyetli dava kararını bozdu.

Çeviri
Osman Soysal

[1AKP’nin Yargı Darbes”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Nizamettin Karabenk, Ozgurmedya.org , Voltaire İletişim Ağı, 20 Ağustos 2013.