به گزارش پايگاه اينترنتي ولترنت تعدادي از افسران بلندپايه ارتش ترکيه و همچنين شماري از روزنامه نگاران و دانشگاهيان اين کشور در چارچوب پرونده ارگنکون Ergenekon که از سال دو هزار و هشت حيات سياسي ترکيه را به شدت تحت تاثير قرار داده است، بازداشت شده اند اما ظاهرا دادگاه نتوانسته است شواهدي دال بر محکوميت آنها جمع آوري کند.

اين افراد به همکاري با شبکه گلاديو (سازمان شبهنظامي آنتي کمونيستي ناتو) و همچنين طراحي توطئه کودتا بر ضد دولت رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه متهم شده اند، اتهامي که با توجه به روابط گذشته حزب حاکم عدالت و توسعه ترکيه با واشنگتن از نظر برخي از کارشناسان عجيب و غريب به نظر مي رسد.

گفته مي شود شبکه مخفي و مقتدر ارگنکون يك سازمان افراطي و كماليستي است كه با سازمان هاي امنيتي و نظامي تركيه ارتباط دارد و به تلاش براي کودتا بر ضد رژيم متهم شده است.

به نظر مي رسد افراد بازداشت شده بدون تبعيت از سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) تلاش کرده اند ميان ستاد مشترک نيروهاي مسلح ترکيه و ارتش خلق چين پيوندهايي ايجاد کنند. اين تنها توضيحي است که از طرف مقامات آنکارا در خصوص بازداشت مسئولان حزب کوچک چپگراي کارگران Isçi Partisi که از ديدگاههاي آتاتورک و مائوئيسم الهام گرفته، ارائه شده است.

بيست و يکم آوريل ديوان عالي ترکيه محکوميت همه دويست و هفتاد و پنج مظنون پرونده ارگنکون را لغو و اعلام کرد حتي وجود توطئه بر ضد حکومت ثابت نشده و حقوق هيئت دفاع نيز در اين پرونده رعايت نشده است.

ترجمه توسط
آیت سالاری فر