Scotland Yard’a göre, Ariana Grande’nin Manchester Arena’da 22 Mayıs 2017’de verdiği konserin seyircilerine karşı düzenlenen saldırı, « teröristin » parçalanmış cesedinin cebinde şans eseri bulunan banka kartının sahibi Selman Abedi tarafından düzenlendi.

Saldırı genelde, Birleşik Krallığın uluslararası terörizmle ilişkisinin olmadığı ve aksine onun kurbanı olduğu şeklinde yorumlandı.

Selman Abedi, bir Libyalı göçmen ailesinin çocuğu olarak Birleşik Krallık’ta doğdu. Son aylarda babasıyla birlikte ya da yalnız olmak üzere birçok kez Libya’ya seyahat etti.

Selman’ın birlikte yaşadığı Babası Ramazan Abedi, Libya istihbarat servisinde görevli eski bir subaydır. İslamcı çevrelerin gözetimi konusunda uzmandı, ama yirmi yıl sonra oğlunun IŞİD’e katıldığını gözlemleyemedi.

Ramazan Abedi 1992 yılında İngiliz MI6 tarafından ayartılır ve Kraliyetin Muammer Kaddafi’nin öldürülmesini hedefleyen bir komploya katılır. Operasyon sızdırılınca, MI6 tarafından geri çekilir ve siyasi sığınma hakkı aldığı Birleşik Krallığa nakledilir. 1999 yılında, Birleşik Krallık’taki Libyalıların yaşadığı Whalley Range’e (Manchester’in güneyi) yerleşir.

Ramazan Abedi 1994 yılında MI6 hesabına çalışmak üzere Libya’ya geri döner. 1995 yılı sonunda, Abdülhakim Belhac saflarında El Kaide’nin yerel kolu Libya İslami Mücadele Grubu’na (GICL) katılır. O dönem MI6, GICL’ye 100 000 İngiliz Sterlini karşılığında Muammer Kaddafi’yi öldürme görevi verir. Başarısız olan bu operasyon, dostumuz David Shayler’in istifası da dahil olmak üzere Majestelerinin gizli servislerinde sert tartışmalara neden olur.

Aralarında Abedi’lerin aile dostu Abdülbaset Azuz’un da yer aldığı birçok GICL « eski üyesi » de Whalley Range’de yaşamışlardır. Azuz 2009’da Pakistan’da El Kaide’ye katılmış ve örgütün lideri Eyman el-Zevahiri’nin yakın adamlarından biri olmuştur. 2011’de Libya’ya karşı yürütülen kara operasyonuna katılır. 11 Eylül 2012’de, Bingazi’de öldürülen ABD’nin Libya Büyükelçisi J.Christopher Stevens’e karşı yürütülen operasyonu yönetir. Aralık 2014’te Türkiye’de yakalanmış ve halen yargılanmayı beklediği ABD’ye iade edilmiştir.

2005 yılında Ramazan Abedi’nin Irak’ta El Kaide’yi oluşturmak için GICL üyeleri arasına ve 2011’de MI6’in « Arap baharları» operasyonuna ve NATO saflarında GICL’nin karada desteklenmesi sürecine katılıp katılmadığını bilmiyoruz. Ne olursa olsun, Kaddafi’nin devrilmesinden sonra, büyük çocuklarını Whalley Range’deki aile konutunda bırakarak, ailesiyle birlikte Libya’ya yerleşmiştir.

Eski İspanya Başbakanı José Maria Aznar’a göre, Abdülhakim Belhac, 11 Mart 2004’teki Madrid saldırılarına katılır. Malezya’da CIA tarafından gizlice yakalanır ve Libyalı ya da ABD’li görevliler değil ama MI6 ajanları tarafından işkenceli sorgulardan geçirilir. Seyfülislam Kaddafi ve cihatçılar arasında varılan mutabakat sonucunda serbest bırakılır. Belhac Libya Savaşı süresince Katar’a sürgüne gider, Emire ait bir özel uçakla Libya’ya geri döner ve NATO’yla birlikte yürütülen kara operasyonlarını yönetir. 28 Temmuz 2011’de « isyancıların » saflarına katıldığını iddia eden, ama 90’lı yıllarda GICL’ye karşı mücadeleyi yönetmekle suçladığı General Abdülfettah Yunus’a yönelik suikastı örgütler. Belhac, Eylül 2011’de NATO tarafından Trablus’un askeri valisi olarak atanır. 2012’de İrlandalı Mehdi el Harati’nin yardımıyla Özgür Suriye Ordusu’nu kurar, ardından yeniden Libya’ya geri döner. 2 Mayıs 2014’te, Quai d’Orsay’de karşılanır. Aralık 2013’te Libya Arap Cemahiriyesi devlet arşivlerinde eski MI6 başkanının bir mektubunun ortaya çıkması sonucunda, Londra’da Birleşik Krallık’a karşı dokuz yıl önce kendisini kaçırıp işkence ettiği için yasal girişim başlatır. Bunun üzerine İngiliz gizli servisleri yasadışı bir şekilde avukatlarını dinlemeye alır ve sonunda yaptıkları kayıtları ortadan kaldırmak zorunda kalırlar. Mısır Başsavcısı Hişam Bereket’e göre Belhac, Mayıs 2015’te IŞİD’in Kuzey Afrika’daki lideri olur; bu bilgiyi İnterpol de doğrular. Belhac, Libya’da Derna (Abdülbaset Azuz’un eski arazileri üzerinde), Sirte ve Sebrata’da IŞİD’e ait üç eğitim kampı kurar. Ekim 2016’da Londra’da bu kez MI6’in eski başkanı Sör Mark Allen’in şahsına yönelik, kaçırılması ve işkence görmesine ilişkin yeni bir yasal süreç daha başlatır.

IŞİD Manchester saldırısını üstlendi, ama Selman Abedi’yi « şehit » olarak nitelemeden. Saldırı sonrasında Ramazan Abedi, kendisine telefonla ulaşan gazetecilere cihada karşı olduğunu bildirdi. Aynı zamanda oğlunun Ramazan ayını kendisiyle birlikte Libya’da geçirmeyi planladığını ve onun masum olduğuna inandığını belirtti.

Çeviri
Osman Soysal