طبق گذارش اسکاتلندیارد ، سوءقصد به تماشاگران کنسرت آریانا گرانده در محوطه ی آرنای منچستر در تاریخ ۲۲ ماه مه ۲۰۱۷ ، توسط سلمان عابدی صورت گرفت ، کارت بانکی که در میان تکه های جسد و پیراهنی که به تن داشت هویت او را مشخص نمود .

این سوءقصد را رسانه ها به این صورت تعبیر کردند که انگلستان در تروریزم بین المللی نقشی ندارد و به عکس قربانی آن می باشد .

سلمان عابدی در انگلستان بدنیا آمده و خانواده ی او از مهاجرین کشور لیبی می باشند . بارها به در ماه های اخیر همراه پدرش و یا به تنهایی به لیبی سفر کرده است .

پدرش رمضان عابدی که از افسران گذشته ی سرویس های اطلاعاتی لیبی بوده ، جنبش های اسلام گرای افراطی را تحت نظر داشت ، اما در دو دههی اخیر متوجه نشده بود که پسرش به گروه های داعشی پیوسته .

در سال ۱۹۹۲ ، رمضان عابدی از سوی م ای ۶ بریتانیا به لیبی باز گردانده شد و در سوء قصدی که از سوی مقامات سلطنتی انگلستان طراحی شده بود ، می بایستی معمر قزافی را به قتل برساند . این عملیات لو رفت، و از سوی م ای ۶ بازخوانده شد و او را به انگلستان بازگرداندند و در آنجا پناهنده شد . در سال ۱۹۹۹ در ولی رنجWhally Range ( جنوب منچستر ) در کنار گروهک های اسلام گرای اهل لیبی سکونت گزید .

در ۱۹۹۴ ، رمضان عابدی با طرح م ای ۶ به لیبی باز گردانده شد . در اواخر سال ۱۹۹۵ ، در شکل گیری گروهک اسلام گرایی که در لیبی می جنگید کمک کرد (GICL ) ، که شاخه ی محلی القاعده در کنار عبدالحکیم بالحج می باشد . GICL توسط م ای ۶ مسئولیت به قتل رساندن معمر قزافی را داشت که به ازای آن صد هزار لیور استرلینگ دریافت می کرد . این عملیات نیز با شکست مواجه شد و در میان سرویس های اطلاعاتی پادشاه انگلستان بحث های بسیاری را برانگیخت که به استعفای David Shayler انجامید .

بسیاری از اعضای گذشته ی GICL در Whalley Range ساکن بودند ، منجمله دوستان خانواده ی عابدی با نام عبد الباسط عزوز . در ۲۰۰۹ این شخص به گروه القاعده در پاکستان ملحق شد و از نزدیکان ایمان الظواهری شد . در سال ۲۰۱۱ ، در عملیات زمینی ناتو علیه کشور لیبی شرکت کرد . در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲ ، علیه سفیر ایالات متحده در لیبی ج. کریستوفر استیوز، سوء‌قصدی ترتیب داد که در بنغازی کشته شد . در سال ۲۰۱۴ ، او را در ترکیه دستگیر کردند و به ایالات متحده ی آمریکا فرستاده شد ، و هم اکنون در انتظار اجرای حکم خود می باشد .
هنوز مشخص نیست که در سال ۲۰۰۵ رمضان عابدی به GICL ملحق شده تا گروه القاعده ی عراق را تشکیل دهد ، و یا در سال ۲۰۱۱ در عملیات ٬٬ بهار عربی ٬٬ م ای ۶ در حمایت زمینی GICL به نفع ناتو وارد عمل شود . در هر حال ، او پس از سقوط معمر قزافی در لیبی ساکن شد و خانواده ی خود را به آنجا برد ، در حالی که فرزندان ارشد او در Whalley Range باقی ماندند .

طبق اظهارات نخست وزیر اسپانیا خوزه ماریا آزنار ، عبدالحمید بالحج در سوء قصد مادرید به تاریخ ۱۱ مارس ۲۰۰۴ شرکت داشت . بعد از این موضوع ، او در کشور مالزی توسط سازمان سیا به طور مخفیانه دستگیر شد و به لیبی باز گردانده شد ، در آنجا توسط اعضای م ای ۶ مورد شکنجه قرار گرفت . عاقبت به خاطر توافق میان سیف الاسلام قزافی و گروه های جهادی او را نیز آزاد کردند . دوران جنگ لیبی ، بالحج که به قطر تبعید شده توسط هواپیمای شخصی امیر قطر به لیبی باز گردانده می شود و فرمانده ی عملیات زمینی ناتو را به عهده می گیرد . در ۲۸ ماه ژوئیه ۲۰۱۱ ، او جریان به قتل رساندن ژنرال عبدالفتاح یونس را طراحی می کند که مدعی شده بود به شورشیان پیوسته ، در حالی که علیه GICL در سال ۱۹۹۰ اقدام نظامی کرده بود . در سپتامبر ۲۰۱۱ ، بالحج مقام فرماندهی نظامی تریپولی را توسط ناتو دریافت می کند . در ۲۰۱۲ ، با همکاری Mahdi al-Hatari که اهل کشور ایرلند است ، ارتش آزاد سوریه را تشکیل می دهد ، سپس به لیبی باز می گردد . در ۲ ماه مه ۲۰۱۴ ، او را به Quai d’Orsay در پاریس دعوت می کنند . در ماه دسامبر ۲۰۱۳ ، در پی کشف شدن نامه ی فرمانده ی قبلی م ای ۶ در اسناد جماهیر لیبی دوران قزافی ، او علیه کشور انگلستان به خاطر آن که نه سال قبل ربوده و مورد شکنجه قرار گرفته بود شکایت می کند . سرویس های مخفی انگلستان وکلای او را به صورت غیر قانونی مورد شنود قرار می دهند ، اما در نهایت مجبور به انهدام گفته های ضبط شده می شوند . به گفته ی دادستان کل مصر Hichem Baraket در ماه مه ۲۰۱۵ ، بالحج فرمانده ی اصلی داعش در افریقای شمالی در شهر درنا می شود ( که مالکیت آن در گذشته به عبدالباسط عزوز تعلق داشت ) ، منطقه ی سیرت و سبراتا . در اکتبر سال ۲۰۱۶ ، در لندن بار دیگر به خاطر آن که به طور مشخص توسط رئیس م ای ۶ Sir Mark Allen ربوده و شکنجه شده است اقامه ی دعوا می کند .

داعش مسئولیت سوءقصد منچستر را به عهده گرفته ، ولی سلمان عابدی را به عنوان ٬٬ قربانی ٬٬ معرفی نکرده . پس از سوء قصد ، رمضان عابدی خصومت خود را نسبت به جهادیون به خبرنگاران که توسط تلفن با او تماس گرفته بودند اعلام می کند . او همچنین اظهار داشته که پسرش می خواست ماه رمضان را به لیبی بیاید و در کنارش بماند ، و عقیده داشت که او در این سوء قصد بیگناه است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian