Voltaire İletişim Ağı

Soruşturma Kurulundan 11 Eylül’de DTM’de patlayıcı varlığını belirlemesi talep edildi

+

New York’ta Şubat 2018’de, 11 Eylül’ü soruşturmak yürütmek üzere oluşturulan Hukukçular Heyeti (Lawyers Committee for 9/11 Inquiry) oluşturuldu. Bu heyet Nisan ayında, New York’un Güney Bölgesi Başsavcılığı’na 52 sayfa ve 57 delilden oluşan bir şikayet dilekçesi sundu. Başsavcılık altı aylık yasal sürenin sonunda şikayeti incelemek üzere bir Grand Jury (Soruşturma Kurulu) görevlendirdi.

Bu aşamada Hukukçular Heyeti, 11 Eylül 2001 saldırılarına ilişkin Bush yorumunu tartışmaya açmamaktadır. Yıkılan üç binadan ikisine çarpan iki yolcu uçağının etkisi üzerine görüş belirtmemektedir. Sadece WTC1, WTC2 ve WTC7 kulelerinde patlayıcı varlığı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Heyet patlayıcıların varlığını ve o gün oynadıkları rolün bugüne kadar soruşturulmayan bir federal suç oluşturduğunu tespit etti.

Başsavcı Geoffrey S. Beran daha önce, olay sırasında New York Belediye Başkanı olan Rudy Guiliani’nin iki yıl süresince yardımcılığını üstlenmişti. Guiliani, yurttaşlarını, yolcu uçaklarının çarptığı ve ona göre yıkılma tehlikesi arz eden WTC1 ve WTC2 kulelerini terk etmeye çağırmıştı. Oysa söz konusu binalar çok daha şiddetli şoklara dayanmak üzere inşa edilmişlerdi.

Grand Jury’nin oluşturulmasına ilişkin duruşmanın 2019 yılında gerçekleştirilmesi bekleniyor. Söz konusu suçların işlenmesinden on yedi yıl sonra ABD’de ilk kez sivil yargı (askeri değil) 11 Eylül saldırılarının bir boyutunu ele almış olacak.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.