Voltaire İletişim Ağı

Vladislav Surkov Kremlin’den ayrılıyor

+

Vladimir Putin’in yükselişine eşlik eden Vladislav Surkov’un, devlet başkanı ile derin anlaşmazlığa düşerek Kremlin’deki görevinden istifa ettiği belirtiliyor.

Sıra dışı ve atipik bir kişilik olan Surkov, Vladimir Putin’in siyasi çizgisiyle uyumlu çok iyi örgütlenmiş gençlik dernekleri ve siyasi partilerin kurulmasının tasavvur etmişti. Demokratik formları Büyük Rusya’nın gereksinimlerine uyarlayan « dikey iktidar » ilkesi fikrini ileri sürmüştü [1].

Ayrıca NATO ajanları ile çatıştığı ve Ukrayna ve Donbass’ı kurtarmayı başardığı Ukrayna dosyasından sorumluydu. Görünüşe göre bu dosya konusunda kendisine karşı çıkılınca kendi isteğiyle istifa etme noktasına geldi.

ABD’de 60’ların karşı kültürüne, Beat kuşağına ve Stonewall hareketine karşı gizlemediği hayranlığı, ona ağır düşmanlıklar kazandırdı.

Bununla birlikte, Devlet Başkanı Putin’in anayasa reformunun bir parçası olarak ilan edilen kurumları onun yardımı olmaksızın inşa etmesi zor görünmektedir.

Çeviri
Osman Soysal

[1] « Vladislav Sourkov : la stabilisation de la Russie n’est pas totalement assurée », par Youri Filippov, Réseau Voltaire, 21 juin 2005.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.