Fox News, FBİ’nin yayınladığı bir iç yazışma belgesinde, 50 ABD eyaletinin her birinde, seçilmiş Başkan Joe Biden’in göreve başlama gününde silahlı protestolar için hazırlıkların yapıldığının tespit edildiğini açıkladı [1].

Söz konusu anlaşmazlığın Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasında değil ama Jacksoncular ile iki büyük siyasi parti arasında karşı olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle Washington’da değil, federe eyaletlerde gelişmesi beklenmelidir.

20 Ocak 2021’de Joe Biden’in göreve başlama töreninin teması « Birleşik Amerika » olacak. Etkinliğin güvenliği, Pentagon ve Anayurt Güvenliği Bakanlığı, Kongre binası ve Washington D.C. polisi tarafından desteklenecek olan gizli servis tarafından sağlanacaktır [2].

Çeviri
Osman Soysal

[1FBI internal memo warns of plans for armed protests in all 50 state capitals around day of Biden inauguration”, Brooke Singman & David Spunt, Fox News, January 11, 2021. “FBI warns of plans for nationwide armed protests next week”, Colleen Long & Michael Balsamo & Michael Kunzelman, Associated Press, January 11, 2021.

[2Law enforcement: We’ll be ready for Joe Biden’s inauguration”, Colleen Long & Alexandra Jaffe, Associated Press, January 12, 2021.