İsrail Savunma Bakanı General Benny Gantz, Foreign Policy ile yaptığı bir röportajda [1] , ABD’nin İran’a yönelik dış politikasının haklılığını kabul etti. Ona göre ABD diplomasisi Tahran’ın kendi kutusuna geri girmesini sağlamayı amaçlıyor.

Yine Gantz’a göre, İran ilk atom bombasını üç ay içinde üretebilir. Bunun üzerine, New York Times bunu daha da abartarak çok daha kısa bir vadeyi dile getirdi: bir hafta [2]. Gantz, bu nedenle, ABD-İran müzakerelerinin başarısız olması durumunda İsrail askeri seçeneği de dahil olmak üzere önleyici planlara sahip olmanın mantıklı olacağını söylüyor.

İran, İmam Humeyni’nin kitle imha silahlarını yasaklayan fetvasından (1988) General Kasım Süleymani’nin suikastına (2020) kadar 32 yıldır tüm atom bombası araştırmalarını durdurdu. Yine de İsrail-ABD propagandası, İran’ı nükleer silah edinmek istemekle suçlamaktan asla vazgeçmedi. Devrim Muhafızları’nın bu programı yeniden canlandırdığını varsayarsak dahi, bunu yaklaşık 20 ayda tamamlamaları zor görünüyor.

Rusya’nın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı daimi temsilcisi Büyükelçi Mihail Ulyanov, New York Times’ın iddialarını esefle karşıladı. Ona göre, İran’ın nükleer askeri yarışa giriştiğine dair hiçbir bir işaret bulunmamaktadır.

Çeviri
Osman Soysal

[1« Israel Can Live With a New Iran Nuclear Deal, Defense Minister Says », Neri Zilber, Foreign Policy, September 14, 2021.

[2« Iran Nears an Atomic Milestone », David Sanger & William Broad, The New York Times, September 14, 2021.