Amerika Birleşik Devletleri, ABD’li dev şirketlerin aleyhine olduğu için değil, Rus ve Çinli şirketlerin rekabet etmesine izin verdiği için, Avrupa’nın Digital Markets Act (Dijital Pazar Direktifi) projesini engelliyor.

Avrupa Komisyonu, Avrupa şirketleri onlarla rekabet edebilecek düzeye erişinceye kadar, Google, Amazon, Apple, Facebook ve Microsoft’u engellemeyi planlıyor. Bunu yapmak için, bağlı şirketleri tarafından toplanan verilerin bir kısmını kullanarak hakim durumlarını kötüye kullanmalarını önlemeyi planlamaktadır. Ama aynı zamanda tüm Avrupalı ve yabancı şirketlerin rekabet etmesine izin vererek rekabeti düzenlemeyi planlıyor. Ancak Washington, Avrupalıların meydan okumasını kabul ederken, aynı hoşgörüyü Ruslara ve Çinlilere göstermiyor.

Küresel İnternet’i tek başına denetleyen ABD Ticaret Bakanlığı’na göre, bu, İnternet’i düşman ülkelerdeki şirketlerle paylaşarak uluslararası hale getirmek anlamına gelecektir. Bu, Washington’un 5G ihalelerine katılmak isteyen Rus ve Çinli şirketlere karşı uyguladığı mantığın aynısıdır.

ABD-AB Ticaret ve Teknoloji Konseyi’nin (U.S.-EU Trade ant Technology Council)) bu temayla 29 Eylül’de Pittsburg’da bir zirve düzenlemesi bekleniyor.

Çeviri
Osman Soysal