Eski Cumhurbaşkanı Salih taraftarları ve Husi’lere karşı Yemen’de Suudi Arabistan’ın girişimiyle « Birleşik Arap Gücü » tarafından yürütülen savaştan yararlanan Arap Yarımadası El Kaidesi (AQPA), eski Kaiti sultanlığını yeniden kurdu.

1966 yılında ortadan kalkan sultanlık, Mukalla ve Şihr limanları çevresinde kurulmuştu. Bugün Mukalla İslami Emirliği en az 1,4 milyar dolarlık bir savaş hazinesine sahiptir ve günde en az 2 milyon dolar vergi toplamaktadır. Reuters’e göre El Kaide’nin, Mukalla’da en az bin savaşçısı bulunuyor.

Dolayısıyla El Kaide bundan böyle, Dünya petrolünün üçte birinin geçiş yaptığı Aden Körfezinin çıkışında 600 km uzunluğunda bir kıyı şeridini denetimine almış durumdadır. Yine aynı şekilde El Kaide bugün itibariyle, Birleşmiş Milletler askerlerinin yerine geçerek, Suriye’yi İsrail’den ayıran sınır çizgisinin denetimini eline geçirmiş durumdadır.

How Saudi Arabia’s war in Yemen has made al Qaeda stronger – and richer”, Yara Bayoumy, Noah Browning & Mohammed Ghobari, Reuters, 8 Nisan 2016.

Çeviri
Osman Soysal