Suriye’ye gönderilmek üzere yabancı teröristlerin devşirilmesi, bunların bu ülkeye yönelik sınır geçme faaliyetlerinin kolaylaştırılması ve kendi topraklarında harekat yürüten terörist gruplara silah tedariki

Alınan istihbarata göre, Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) temsilcileri, Suriye’deki çatışmalara katılmak ve muhtemelen Rusya’ya transfer edilmek üzere, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği ülkeleri kökenli kişileri Türkiye’de örgüte üye kaydetmek için, Türk istihbaratının yardımıyla Antalya’da büyük bir şebeke kurdular.

Militan devşiren grup, Kırgızistan vatandaşı Abdullah; Adıge Cumhuriyeti kökenli Azmet; Tataristan Cumhuriyeti kökenli Elnar; Rus vatandaşı İlyas; Azerbaycan vatandaşı Adil Aliyev ve Karaçay Çerkez Cumhuriyeti kökenli Nizam adlı kişilerden oluşuyor. Grubun lideri, 1 Nisan 1978 Tataristan doğumlu Rus vatandaşı Ruslan Rastyamoviç Kaybulov (kod adı Barış Abdül ya da « Profesör »). Ruslan ailesiyle birlikte Antalya’da yaşıyor ve Türkiye’de geçici oturum iznine sahip.

Militan devşirme, cezaevi yönetimin bilgisi ve gözetimi dahilinde gerçekleştiriliyor. Eğer bir tutuklu İslamiyete geçmeyi ve terörist eylemlere katılmayı kabul ederse, militan devşirenler Türk cezaevi yetkilileriyle bir « anlaşma imzalanması » sözü veriyor ve Tahir Tosolar adlı bir Türk avukatının ücretsiz hizmetinden yararlanmasını sağlıyorlar. Türk vatandaşlığına sahip bir Çeçen olan Sultan Kekursayev de, yabancıların yerleştirildiği tutukevlerine aynı amaçla ziyaretler gerçekleştirdi.

Eylül 2015’te, Avrupa ve Orta Asya ülkelerinden gelmiş binden fazla IŞİD militanından oluşan bir grup, Gaziantep’teki Alikaila sınır noktasından Suriye’ye geçirildi.

Militanların yer değiştirirken kullandıkları güzergahlar, Antakya, Reyhanlı, Topaz ve Şanlıurfa gibi Türkiye-Suriye sınırının çok yakınından geçiyor.

Mart 2014’te Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan, Mehdi El Karati [1] adlı bir Libya vatandaşının yönetimindeki kalabalık bir IŞİD biriminin intikalini koordine etti. Militanların Libya’dan Suriye’ye nakilleri denizyoluyla sağlandıktan sonra, Türkiye ve Suriye arasındaki Barsai sınır geçiş noktasından karayoluyla gerçekleştirildi.

2015 Aralık ayının sonundan itibaren, Türk askeri nakliye uçaklarını kullanımı sayesinde, IŞİD militanlarının Suriye’den Yemen’e gitmelerini sağlamak üzere, Türk özel birimlerinin yardımıyla bir hava nakil güzergahı örgütlendi. Militanların naklinde kullanılan bir başka yöntem de denizyoluyla Yemen’in Aden limanına taşınmaları oldu.

Başta İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin birçok kentindeki yetkililer ve güvenlik birimi ve polis temsilcileriyle bağlantı içerisinde Rus vatandaşları, Türkiye’deki medreseler aracılığıyla gerçekleştirilen militan devşirme etkinliklerine katılmaktadır.

Türkiye’nin Suriye sınırına yakın bölgelerinde bulunan tedavi ve bakım merkezlerinin yaralı IŞİD militanlarının kullanımına açık olduğunu biliyoruz. 2014 yılında Gaziantep’te 700’a yakın militan rehabilitasyon görmekteydi.

Alınan bilgilere göre, 2015’ten başlayarak Türk özel birimleri « Tatar Köyü » adıyla anılan, Tataristan Cumhuriyeti, Başkırdistan ve Mordovya’dan gelen Tatar kökenli halkların oluşturduğu El Nusra Cephesi adlı terör örgütünün militanlarını ve suç ortaklarını barındıran bir topluluğun Antalya’dan Eskişehir’e nakline yardımcı oldular. Bu militanların bazıları, Rusya ve Türkiye olmak üzere çifte vatandaşlığa sahiptir.

Köyün önde gelen yetkililerinden biri olan, Ocak 2014’ten beri Suriye’de İslamcı militanlarla işbirliği yapan, 15 Aralık 1969 doğumlu Kazan kökenli Rus vatandaşı Timur Mauniroviç Biçurin’dir.

Aralık 2014’te Türk özel birimleri, özellikle Hatay kentinde, radikal İslamcıları eğitmek ve Suriye’ye göndermek amacıyla, Türkiye’de yasadışı mülteci toplama kamplarının kurulmasına ön ayak oldular. Ocak 2015’te Türk MİT’i, üç ayrı terörist milis gücünü –Osman Gazi, Ömer bin Abdülaziz ve Ömer Muhtar-, komutanlığı Ömer Abdullah’a emanet edilen Sultan Abdülhamit Tugayı adlı tek bir örgüt çatısı altında birleştirmeyi hedefleyen bir operasyon yürüttüler. Bu grubun üyeleri, Türk Ordusunun Genelkurmayına bağlı özel kuvvetler biriminden eğitimcilerin ve MİT üyelerinin yönetimi altında, Türkiye’de Bayır Bucak’ta bulunan bir kampta eğitim görüyorlar. Sultan Abdülhamit Tugayının eylemleri, Suriye’nin Lazkiye kırsalının kuzeyindeki El Nusra Cephesi militanlarıyla eşgüdüm halindedir.

21 Eylül 2015’te, Suriye’nin Tel Rıfat yerleşiminde, Türkiye’nin Kırşehir kentinde bulunan bir kampta askeri eğitim gören Suriye muhalefet temsilcileri, El Nusra Cephesi militanları silahlar teslim ettiler.

Alınan istihbarata göre, Suriye’de faaliyet yürüten terörist gruplara silah sevkiyatı, Türkiye’de yerleşik olan İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) [2], İmkander [3] ve Öncü Nesil İnsani Yardım Derneği tarafından gerçekleştiriliyor.

Farklı tiplerdeki silah, askeri malzeme ve cephane yabancı ülkelerden denizyoluyla Türkiye’nin İskenderun limanına ulaştırılmaktadır. Askeri ekipman ve tedarikler daha sonra Hatay ilindeki Öncüpınar sınır kapısından, İHH, İmkander ve Öncü Nesil’e ait 33 SU 217, 06 DY 7807, 33 SU 540, 33 SU 960, 42 GL 074 ve 31 R 5487 plakalı araçlarla Suriye’deki Halep ve İdlib’e ulaştırılmaktadır. Silah ve cephane Suriye topraklarında Türkmen çetelerine ve El Nüsra Cephesi birliklerine dağıtılmaktadır.

15 Eylül 2014’te İHH vakfı temsilcileri karayoluyla, Türkiye’nin Bursa kentinden yükledikleri silah ve ilaçları IŞİD militanlarına teslim etmek üzere, Reyhanlının Ceylanpınar sınır kapısından geçerek Suriye’ye taşımışlardır. Bu konvoya Türkiye’de MİT personelini taşıyan araçlar eskort etmiştir.

Çeviri
Murat Özdemir

[1Burada muhtemelen Mehdi el Harati söz konusudur, Réseau Voltaire Sitesinin notu.

[2Türk Müslüman Kardeşlerin insani yardım örgütü, Réseau Voltaire Sitesinin notu.

[3Bu vakıf Kafkasya’daki bağımsızlık yanlısı İslamcı hareketleri desteklemektedir. Rusya 2013’te, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1267/1989 Yaptırımlar Komitesinden İmkander’i, El Kaide’ye bağlı terörist örgütler listesine alınmasını talep etmişti. Birleşik Krallık, Fransa ve Lüksemburg buna karşı çıktılar, Réseau Voltaire Sitesinin notu.