Ted Cruz ve John Kasich, 25 Nisan 2016’da Cumhuriyetçilerin gelecek ön seçiminde birbirilerine rakip olmayacaklarını ve kazanacakları eyaletleri aralarında paylaşacaklarını duyurdular.

Ted Cruz, Oregon (17 Mayıs’ta) ve New Mexico’yu (7 Haziran’da), seçim anketlerine göre bu iki eyalette Donald Trump’u yenme şansı daha yüksek olan Ohio Valisine bırakıyor. Buna karşılık ise, John Kasich İndiana’dan (3 Mayıs’ta) vazgeçiyor.

Bu stratejinin amacı, Donald Trump’un Parti Konvansiyonu tarafından yetki almak için gerekli olan 1 237 delegeyi bir araya getirmesini engellemek ve onun yerine yeni bir aday olan General John Mattis’in yetkilendirilmesini sağlamaktır. Bu stratejiden biz bundan on beş gün önce bahsetmiştik [1], ABD Basını ise bir haftadır söz ediyor.

Öte yandan General James Mattis, Cruz-Kasich uzlaşmasına, kampanya için adına bağış toplanmasına, seçim danışmanları ekibi oluşturmasına ve yeni muhafazakarların ortaya koyduğu desteğe rağmen, bu adaylığa niyeti olmadığını ısrarla dile getiriyor.

Geçen hafta Washington’da olan General, görüştüğü birçok kişiye, dış politika ve savunma konusundaki görüşlerini açıkladı. Ona göre, İran Devriminin temsil ettiği tehlike üzerinde odaklanmak gerekiyor. Uzun süre General Süleymani’nin Bahreyn’de üstlendiği rolü kınadı ve Ayetullah Ali Hamaney’i Yahudi düşmanlığıyla suçladı.

CSİS’te verdiği bir konferans sırasında, İran’ın silahlanma programını duraklamaya (sadece duraklama, bir durdurma değil) neden olmasını kabul etmesine karşın, nükleer konusunda 5+1 mutabakatını mahkum etmedi. Ancak daha sonra Beyaz Saray’ın bu konudaki duyarsızlığını kınadı.

« Büyük Ortadoğu Projesi » için « korkunç bir gelecek » öngörüsünde bulundu. « Ortadoğu’da yaratılan boşluğun teröristler veya İran ya da onların vekilleri ya da hatta Rusya tarafından doldurulacağını biliyoruz… Yeniden caydırıcılık kazanmak üzere, gücümüzü ve kararlılığımızı ortaya koymamız gerekiyor » diyerek sözlerini sürdürdü.

Çeviri
Osman Soysal

[1Trump’a karşı yeni bir Eisenhower mi ?”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 12 Nisan 2016.