Donald Trump hipotezini terk etmek için, Cumhuriyetçi Parti üyeleri ABD Başkanlığına yine bir aday bulma arayışındalar. Bu aday General James Mattis olabilir.

Hiç evlenmediği için « rahip asker » olarak adlandırılan bu büyük aydın daha önce CentCom’un patronuydu. Askeri birlikler arasında, özellikle alt rütbelilerle olmak üzere tek tek herkesle ilgilenmesiyle ün salmıştır.

James Mattis’in kampanyasının başlatılması olasılığı ve seçmenlerin tepkilerini araştırmak üzere bir grup milyarder yedi uzmandan oluşan bir ekip oluşturdu. Donald Trump’un ön seçimlerde galip gelmesi durumunda, parti içi patlamayı önlemek için Trump’u destekleyenlerle partinin aparitçiklerini bir araya getirebilecek tek seçenek general olacak gibi görünüyor

1952 yılında, General Dwight Eisenhower de, Avrupa’daki silahlı kuvvetlerin komutanlığı görevini sürdürdüğü için ön seçimlere katılmamıştı. Yarışa tamamlanmasına yakın bir yerde katılmış ve Cumhuriyetçi Partinin Kongresinin çoğunluğu tarafından kendilerini temsil etmesi için belirlenmişti.

Çeviri
Osman Soysal