18 Mayıs 2016’da, meslektaşımız Mateusz Piskorski ve partisinin yöneticilerinin (Konrad Rekas, Tomasz Jankowski ve Nabil Malazii) evleri Polonya polisi tarafından arandı. Piskorski « casuslukla » suçlamasıyla tutuklandı ve cezaevine konuldu.

Orta Avrupa, Batı Avrupa (Avrupa Birliği) ve Doğu Avrupa’yla (Rusya Federasyonu) yakınlaşma taraftarları arasında derinden ayrılmış durumdadır.

Eski milletvekili ve yayın müdürü Mateusz Piskorski, European Center for Geopolitical Analysis’in ve daha da yakın zamanda Zmiana (Değişim) adlı siyasi partinin kurucusudur. Rusya’yı da kapsayan bir Avrupa içerisinde Slav halklarının birliği için mücadele ediyor.

2005 yılında, dünyanın dört köşesinden gelmiş 150 siyasi ve askeri liderle birlikte, Thierry Meyssan tarafından Brüksel’de düzenlenen Axis for Peace kongresine katıldı. Son 10 yıl boyunca, Thierry Meyssan ile birlikte özellikle Çin, İran, Kırgızistan, Lübnan, Rusya, Suriye ve Avrupa Birliği ülkelerine birçok seyahat gerçekleştirdi.

Başta Avrupa, Afrika ve Asya’da olmak üzere birçok ülkede Anglosakson emperyalizmine karşı yürütülen mücadele içerisinde yer aldı. Kiev’deki gerçek Naziler de dahil hükümete karşı Kırım davasının başlıca sözcülerinden biri haline geldi.

Dört yıldan beri, uluslararası basında yürütülen bir karalama kampanyasında, arka arkaya « eski bir Nazi » ya da « diktatörlerin dostu » olarak sunuldu. Düzenlediği basın toplantılarında kendisini sürekli olarak « yabancı ajan » olarak ihbar eden Beata Szydio’nun hükümetince karalanıyor ve taciz ediliyordu.

« Çin ve Rusya hesabına » casusluk yapmak gibi deli saçması bir gerekçeyle tutuklanması, Polonya’nın NATO tarafından yeniden ele geçirilmesi sürecinin başladığını gösteriyor. Mateusz Piskorski, tutuklanmasından bir gün önce yayınladığımız bir makalesinde [1], önümüzdeki 8 ve 9 Temmuz tarihlerinde Varşova’da yapılacak İttifak Devlet ve hükümet başkanları zirvesinden önce Polonya siyaset sahnesini « temizlemek » üzere NATO’nun operasyon yapacağını duyuruyordu.

O şimdi artık Polonya’nın ilk siyasi mahkumu.

Çeviri
Osman Soysal

[1The war against historical memory is NATO’s long-term campaign”, yazan Mateusz Piskorski, Çeviri J. Arnoldski, Voltaire İletişim Ağı, 19 Mayıs 2016.