« Bu yılın en büyük ortak tatbikatı olan » Anakonda 16 tatbikatı bugün Polonya’da başlıyor [1]. Tatbikata 19 NATO ülkesinden (ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Türkiye ve diğerleri) ve böylelikle şimdiden ABD komutası altındaki NATO içerisinde sayabileceğimiz, Gürcistan, Ukrayna ve Kosova (ki BM üyesi olmasa da, Devlet olarak tanınmıştır), Yunanistan’ın ismi nedeniyle (ki Yunanistan’ın Makedonya vilayeti de aynı ismi taşımaktadır) muhalefet etmesinden dolayı hala NATO’ya üye olamayan Makedonya, her geçen gün NATO’ya daha da yaklaşan İsveç ve Finlandiya (Mayıs ayında İttifakın Dışişleri Bakanları toplantısına katıldılar) dahil 6 ortak ülkeden 25 000’den fazla personel katılmaktadır. Varşova’nın ulusal gururunu kırmamak için görünürde tatbikatı Polonya yönetiyor (ismindeki « k » harfi buradan geliyor). Gerçekte ise tatbikat, « sorumluluk sahasında » 51 ülke bulunan (bütün Rusya dahil), resmi misyonu « ABD’nin Avrupa ve Avrasya’daki strateji çıkarlarını korumak » olan US Army Europe’un komutası altında. Bu komutanlık sorumluluk sahasındaki 40’dan fazla ülkede her yıl 1 000 askeri harekat düzenlemektedir.

US Army Europe, aralarında Vicenza’daki 173üncü Hava İndirme Tugayının da bulunduğu 18 birimiyle tatbikata katılmaktadır. 17 Haziran’a kadar sürecek olan Anakonda 16, açık bir biçimde Rusya’yı hedef almaktadır. Rus topraklarının yanı başında, Baltık bölgesinde « çok uluslu güçlerle hava indirme saldırı görevleri » ve başka faaliyetleri öngörmektedir.

Varşova, Anakonda 16’nın arifesinde, « bölgesel savunma gücü » adlı 35 000 kişiden oluşan paramiliter bir güç oluşturarak 2017 yılında Polonya Silahlı Kuvvetlerinin personel sayısını 100 000’den 150 000’e arttıracağını açıkladı. Doğudakiler başta olmak üzere tüm vilayetlere dağılan bu paramiliter gücün görevi « Ukrayna’da olduğu gibi, Rusya’nın Polonya topraklarını ele geçirmesini önlemektir ».

Aylık maaş alacak yeni gücün üyeleri, Neo-Nazi müfrezelerinin de yer aldığı Ulusal Muhafızların de aynı unsurlarca eğitildiği Ukrayna’da uygulanan modele göre, Eylül ayından itibaren ABD ve NATO’ya bağlı eğitimciler tarafından eğitilecekler. 10 000’den fazla elemanıyla yeni gücün belkemiğini oluşturacak olan Polonya’nın paramiliter kuruluşu Strzelec de, Anakonda 16’ya katılarak şimdiden hazırlıklara başladı. Ülke içerisinde Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’ya muhalefeti bastırmak için [2] yeni bir araç sunan paramiliter gücün oluşturulması, Rusya karşıtı işleviyle ABD ve NATO tarafından teşvik edilen ve 2022 yılına kadar 34 milyar dolara ulaşması öngörülen Polonya’nın askeri gücünün arttırılması sürecinin parçası.

Polonya’ya, önleyici füzeleri olduğu kadar nükleer saldırı füzelerini de fırlatma yeteneğine sahip olan Romanya’da faaliyette olana benzer, ABD’ye ait Aegis kara füze bataryasının yerleştirilmesi için çalışmalara başlanmıştı. Pentagon, Rusya karşıtlığının tırmanışını resmileştirecek olan Varşova’daki NATO zirvesini (8-9 Temmuz) beklerken, Polonya ve Baltık ülkeleri arasında yer değiştirecek olan 5 000 personelden oluşan bir muharebe tugayını Avrupa’da konuşlandırmaya hazırlanıyor.

Aynı zamanda, Rusya’yı hedef alan ABD/NATO tatbikatları da yoğunlaştırılıyor: 5 Haziran’da, yani Anakonda 16’dan iki gün önce, Baltık Denizinde, 17 ülkeye ait (İtalya dahil) 6 100 asker, 45 savaş gemisi ve 60 savaş uçağının katıldığı, ABD komutasındaki Baltops 16 tatbikatı başladı. Rusya’ya ait Kaliningrad’tan yaklaşık 100 mil uzaklıkta düzenlenen tatbikata ABD’ye ait B-52 stratejik bombardıman uçakları da katılıyor.

Bu, Batı’nın « büyük demokrasilerinin » siyasal ve medyatik sessizliği altında, Avrupa’yı Soğuk Savaş döneminden daha az tehlikeli olmayan bir hesaplaşmaya iten gerilim stratejisinin bir başka tırmanışıdır.

Çeviri
Osman Soysal
Kaynak
Il Manifesto (İtalya)

[1Resmi internet Sitesi.

[2NATO, Polonyalı muhalefet lideri Mateusz Piskorski’yi tutuklattı”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 22 Mayıs 2016.