Voltaire İletişim Ağı

Emperyal iktidarın münavebesi

Manlio Dinucci, Thierry Meyssan’ın aksine, seçilmiş Başkan Donald Trump’ın ABD dış politikasını değiştirme iradesi ve gücüne sahip olmadığını düşünüyor.

| Roma (İtalya)
+
JPEG - 41.2 kb

Clinton’un yaşadığı bozgun, her şeyden önce sahaya onun saflarında inen ve bizzat kendi başkanlığı sınıfta kalan Obama’nın bozgunuydu. Obama’nın 2008 seçim kampanyası sırasında verdiği, sadece Wall Street’i değil ama « Main Street »’i de, yani orta halli yurttaşları da destekleyeceği sözüyle Başkanlığı fethetmeyi başarmıştı. O günden beri orta sınıflar durumlarının daha da kötüye gittiğine tanık oldu, zenginler daha da zenginleşirken yoksulluk oranı arttı. Şimdi de dışlanmış milyarder Donald Trump, kendini orta sınıfın şövalyesi olarak sunarak başkanlığı fethetti.

Beyaz Saray’daki nöbet değişimiyle ABD’nin dış politikasında neler değişti? Küresel egemen güç olarak varlığını sürdürme temel stratejik hedefinin değişmediği kesin. ABD’nin bu konumu gün geçtikçe daha da sallantıdadır. ABD, ekonomik ve hatta siyasi alanda Çin, Rusya ve diğer « gelişen ekonomiler » karşısında mevzi kaybetmektedir. Bunun için kılıcını da teraziye koymaktadır. Hillary Clinton’un başrolü oynadığı savaşlar dizisi bu yüzden çıkmıştır.

İzin verilen otobiyografisinden de anlaşılacağı gibi, « soykırım » ile suçlanan « diktatörlere » karşı « insani müdahaleler » dizisini başlatarak first lady kostümüyle Başkan kocasını Yugoslavya’yı savaş yoluyla yıkmak için ikna eden kendisidir.

Elektronik postalarından anlaşılacağı gibi, Dışişleri Bakanı kostümüyle Başkan Obama’yı Libya’yı savaş yoluyla yıkmak ve aynı harekatı Suriye’ye karşı başlatmak için ikna eden yine kendisidir. Venezüella ve Brezilya’nın içeriden istikrarsızlaştırılmasını ve Çin karşıtı işleviyle ABD’nin « Pivot to Asia »’sını teşvik eden kendisidir. Ve Clinton Vakfının da aracılığıyla, Rusya’ya karşı ABD/NATO saldırganlığının başlatılmasına imkan veren, Ukrayna’da Meydan darbesi için uygun koşulları hazırlayan yine hep aynı kişidir. Trump’un ABD Komutası altındaki NATO’yu merkeze alan ittifaklar sistemini terk etme niyetinde olduğu varsayımı gerçekçi değildir. Bu arada, özellikle askeri harcamalar anlamında müttefiklerinden daha büyük bir katkı elde etmek için elbette masaya yumruğunu vuracaktır. Trump, Asya-Pasifik bölgesinde ABD’nin askeri varlığının önümüzdeki günlerde arttırılmasıyla birlikte, ekonomik yaptırımlar uygulayacağını duyurduğu Çin ile yollarını ayırmak niyetiyle Rusya ile bir mutabakat arayışı içerisine girebilir.

Elbette başka savaşları tetikleyecek olan bu tür kararlar, Donald Trump’ın kavgacı mizacına değil ama Beyaz Saray’ın da bağlı olduğu kumanda kadrolarının yer aldığı iktidar odaklarına bağlıdır.

Bunlar, ekonomiye egemen olan devasa finansal gruplardır (Wall Street’te işlem gören şirketlerin hisselerinin değeri ABD’nin toplam ulusal gelirini geçmektedir).

Bunlar, ekonomik boyutları topyekun Devletlerinkini aşan, yurtiçinde fabrikaların kapatılması ve işsizliğe (dolayısıyla da ABD orta sınıflarının yaşam koşullarının kötüleşmesine) yol açarak üretimlerini düşük maliyetli işgücü imkanları sunan ülkelere kaydıran çok uluslu şirketlerdir.

Bunlar, savaşlar sayesinde ayakta kalan savaş sanayinin devleridir.

Bu, ABD’nin en yüksek ifadesi olduğu, zenginler ile yoksullar arasında gittikçe artan bir kutuplaşmaya yol açan 21nci yüzyıl kapitalizmidir. Dünya nüfusunun %1’i, geriye kalan %99’undan daha çoğuna sahiptir.

Yeni Başkan Trump, İtalyan Başbakanı Renzi’nin iki efendinin hizmetçisi soytarı kılığıyla aynı şeyi Başkan Obama karşısında yaptıktan sonra daha önce sadakat yemini ettiği süper zenginler sınıfına aittir.

Çeviri
Osman Soysal

Kaynak
Il Manifesto (İtalya)

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

Sömürge Partisi Suriye ve Mali'ye saldırıyor
“Gözlerimizin Önünde” (14/25)
Sömürge Partisi Suriye ve Mali’ye saldırıyor
yazan Thierry Meyssan
« NATO Go Home! »
« NATO Go Home! »
yazan Thierry Meyssan
Gün geçtikçe daha da silahlanan « Amerika »nın geleceği
Gün geçtikçe daha da silahlanan « Amerika »nın geleceği
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Yunanistan, ABD üslerinin bitpazarı
Yunanistan, ABD üslerinin bitpazarı
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Lübnan'daki gösteriler ve Türkiye
Lübnan’daki gösteriler ve Türkiye
Voltaire İletişim Ağı
 
Türkiye güç arayışında
Jeopolitik
Türkiye güç arayışında
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı
 
« Yüzyılın anlaşması »
« Yüzyılın anlaşması »
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı