Geçen hafta Suriye Arap Ordusunun (yani Cumhuriyetin ordusunun) Irak sınırına kadar ulaşmasından sonra, bu kez Irak Ordusu 16 Haziran 2017’de el-Velid’e ulaştı.

İki ordu arasında halen Suriye’de el-Tanf’ı yasadışı bir şekilde işgal eden ABD güçleri bulunuyor. Rusya’ya göre söz konusu ABD güçlerine High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) roketleriyle donatılmaktadır. Bu füzeler Washington tarafından Suriye ve Irak Ordularının birleşmesini ve « ipek yolu »nun yeniden açılmasını engellemek üzere kullanılması muhtemeldir. Pentagon bu konuda herhangi bir yorumda bulunmadı.

Pentagon 2014 yılında, Suriye ve Irak arasında birleşik bir « Sünnistan » kurabilmek ve bu yolla ipek yolunun önünü kesebilmek için IŞİD’i örgütlemiş, finanse etmiş ve silahlandırmıştı. Bu tarihi iletişim yolu antik dönemden beri Çin’i Akdeniz’e bağlamaktadır. Aynı zamanda İran’ın Lübnan’a silah gönderme imkanı da sağlamaktadır. Dolayısıyla sorun Washington’un, Barack Obama’nın bölge ülkelerine karşı yürüttüğü politikayı mı yoksa Donald Trump’ın IŞİD’e karşı politikayı sürdüreceğini bilmektedir.

Çeviri
Osman Soysal