Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, 16 Austos 2017’de Şam’da düzenlediği basın toplantısı sırasında cihatçılar tarafından inşa edilen yeraltı sığınakları içerisinde kimyasal ve zehirli maddeler ele geçirildiğini açıkladı.

Bakan Yardımcısı, « ele geçirilen malzemenin tamamı el bombaları ve CS ve CN zehirli maddeler içeren gaz bombası atan tüfeklerden oluşuyor (…) Söz konusu zehirli maddelerin Chemring Defense UK (Birleşik Krallık) ve NonLethal Technologies (ABD) adlı şirketlerin, kimyasal cephanenin ise ABD’de bulunan Federal Laboratories adlı şirketin ürünü » olduğunu açıkladı.

Adı geçen üç şirket de toplumsal olaylara müdahalede kullanılan gazların üretimi konusunda uzmanlaşmışlardır. Federal Laboratories özellikle İsrail Ordusu ile çalışmaktadır.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Sözleşmesinin (İngilizce kısaltmasıyla CWC) 5nci maddesine göre söz konusu gazların savaş alanında –toplumsal olaylara müdahalede kullanılan gazlar olduğunu varsayarsak- kullanılması yasaklanmıştır.

Suriye Arap Cumhuriyeti, bu sözleşmeyi (İsrail’in hala imzalamadığı) 14 Eylül 2013’te kabul etmiştir. Suriye’nin kimyasal silah stokunun tamamı ABD ve Rusya’nın ortak denetimi altında etkisiz hale getirilmiştir. Şam, o dönemden beri bu sözleşmeye harfiyen uyduğunu belirtirken, Washington –kimyasal silahların tamamının yok edilmesi sürecini bizzat gözlemlediğini belirtmiş olmasına rağmen- bu ülkeyi yasaklı silahlar kullanmakla suçlamaktadır.

Washington, Londra ve Tel-Aviv son beş yıl boyunca tarihin en geniş kapsamlı silah kaçakçılığı olan Timber Sycamore operasyonunu örgütlemişlerdir [1].

Çeviri
Osman Soysal

[1« Suriye’ye karşı milyarlarca dolarlık silah », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Murat Özdemir, Voltaire İletişim Ağı, 18 Temmuz 2017.