در کنفرانس خبری ۱۶ ماه اوت ۲۰۱۷ در دمشق ، فیصل مقداد ، نایب وزیر امور خارجه ی سوریه از وجود مقادیری مواد شیمیایی سمی در انبار های زیر زمینی عناصر جهادی خبر داد .

او گفت : ٬٬ وسایل کشف شده شامل نارنجک های دستی و وسایل پرتاب نارنجک حاوی مواد سمی CS وCN (…) بوده اند . سلاح های شیمیایی کشف شده توسط لابراتوراهای آمریکاییFederal Laboratories USA ,و مواد سمی نیز توسط لابراتوراهای انگلیسی و آمریکایی:
Chemring Defence UK ,
NonLethal Technologie USA تولید شده اند ٬٬ .

این سه موسسه تولید کننده ی گازهای ضد شورش می باشند . موسسه ی Federal Laboratories برای ارتش اسرائیل فعالیت می کند .

طبق ماده ی شماره ی ۵ قانون منع استفاده از سلاح شیمیایی (CIAC) ، استفاده از گاز ضد شورش های خیابانی – در حوزه های جنگی ممنوع می باشد .

جمهوری عرب سوریه در تاریخ ۱۴ ماه سپتامبر سال ۲۰۱۳ این قانون را پذیرفته ( در حالی که اسرائیل تا کنون آن را امضا نکرده است ) . تمامی انبار سلاح های شیمیایی سوریه توسط ایالات متحده و روسیه نابود شده اند . دمشق از این تاریخ تایید کرده که قانون منع استفاده از سلاح شیمیایی را مو به مو اجرا کرده است ، در حالی که واشنگتن که ناظر بر انهدام سلاح های شیمیایی سوریه بوده ، این کشور را متهم به استفاده از سلاح های شیمیایی می کند .

طی پنج سال گذشته ، واشنگتن ، لندن و تل آویو عملیات Timber Sycamore را به اجرا درآورده اند که بزرگترین شبکه ی قاچاق سلاح در تاریخ می باشد [1].

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1“میلیاردها دلار جنگ افزار علیه سوریه”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 22 ژوئيه 2017, www.voltairenet.org/article197208.html