ولترشبکه

لندن و واشنگتن به عناصر جهادی سلاح شیمیایی دادند

+

در کنفرانس خبری ۱۶ ماه اوت ۲۰۱۷ در دمشق ، فیصل مقداد ، نایب وزیر امور خارجه ی سوریه از وجود مقادیری مواد شیمیایی سمی در انبار های زیر زمینی عناصر جهادی خبر داد .

او گفت : ٬٬ وسایل کشف شده شامل نارنجک های دستی و وسایل پرتاب نارنجک حاوی مواد سمی CS وCN (…) بوده اند . سلاح های شیمیایی کشف شده توسط لابراتوراهای آمریکاییFederal Laboratories USA ,و مواد سمی نیز توسط لابراتوراهای انگلیسی و آمریکایی: Chemring Defence UK , NonLethal Technologie USA تولید شده اند ٬٬ .

این سه موسسه تولید کننده ی گازهای ضد شورش می باشند . موسسه ی Federal Laboratories برای ارتش اسرائیل فعالیت می کند .

طبق ماده ی شماره ی ۵ قانون منع استفاده از سلاح شیمیایی (CIAC) ، استفاده از گاز ضد شورش های خیابانی – در حوزه های جنگی ممنوع می باشد .

جمهوری عرب سوریه در تاریخ ۱۴ ماه سپتامبر سال ۲۰۱۳ این قانون را پذیرفته ( در حالی که اسرائیل تا کنون آن را امضا نکرده است ) . تمامی انبار سلاح های شیمیایی سوریه توسط ایالات متحده و روسیه نابود شده اند . دمشق از این تاریخ تایید کرده که قانون منع استفاده از سلاح شیمیایی را مو به مو اجرا کرده است ، در حالی که واشنگتن که ناظر بر انهدام سلاح های شیمیایی سوریه بوده ، این کشور را متهم به استفاده از سلاح های شیمیایی می کند .

طی پنج سال گذشته ، واشنگتن ، لندن و تل آویو عملیات Timber Sycamore را به اجرا درآورده اند که بزرگترین شبکه ی قاچاق سلاح در تاریخ می باشد [1].

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “میلیاردها دلار جنگ افزار علیه سوریه”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 22 ژوئيه 2017, www.voltairenet.org/article1...

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.