Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Senato Dışişleri Komisyonuna gönderdiği bir mektupta Bakanlığında devam etmekte olan reformun bilançosunu çıkardı.

Tillerson mektubunda görev süreleri sona eren 9 özel temsilcinin –Bakanlığında mevcut olan 66 temsilci arasından- görevlerine son verildiği konusunda parlamenterleri bilgilendiriyor.

Dünya kadınları, anti-Semitizme karşı gözlem ve mücadele, rehineler sorunu, uluslararası din özgürlüğü, AİDS’e karşı küresel mücadele, Holokost ile ilgili sorunlar gibi konulardaki özel temsilciler görevlerini sürdürmeye devam ediyor.

Çevre ve doğal kaynaklar, Tibet, Kuzey Kore’de insan hakları, küresel gıda güvenliği, engelli hakları, uluslararası sendikal sorunlar, küresel iklim değişikliği, Arktik, Büyük Göller bölgesi ve Kongo, Sudan ve Güney Sudan, Birmanya, Libya ve İran’daki Halkın Mücahitleri, Suriye muhalefeti ile ilişkiler, bilişim teknolojileri, elmas’ın neden olduğu anlaşmazlıklar, Minsk mutabakatlarının uygulanması, Haiti, yaptırımlar politikası, Afganistan ve Pakistan, Suriye’deki yabancı savaşçılar, İran nükleer anlaşması, küresel ortaklık, enerji işleri gibi farklı sorunlar bakanlığın birimlerine yeniden dahil edildi.

Levant bölgesiyle ilgili olarak Suriye muhalefetiyle ilişkiler, Ortadoğu İşleri Bürosu (2 memur ve bu görev için elde kalan 379 000 dolar ile birlikte) düzeyine indirgenirken, cihatçılar sorununun Kontrterör Bürosuna (hiçbir personel ya da bütçesi olmayan) aktarıldığı gözleniyor.

Çeviri
Osman Soysal