Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 9 ve 10 Eylül 2017 tarihlerinde Riyad’ta Suudi mevkidaşı ve Kral Selman ile görüştü.

Görüşmelerin sonunda yapılan basın açıklamasında her iki taraf aşağıdaki konulara işaret etti:

« Ortadoğu’daki sorunların ele alınması sonrasında, başta Suriye, Yemen, Irak, Libya, Körfez Bölgesi ve Filistin toprakları olmak üzere, bu stratejik bölgede devam eden çatışma ve krizlere en kısa süre içerisinde siyasi ve diplomatik bir çözüm getirilmesi konusuna ağırlık verilmesi gereği ortaya çıkıyor. Rusya ve Suudi Arabistan, uluslararası hukuk, devletlerin egemenliği ve toprak bütünlüğü standartlarına titizlikle saygı gösterilmesine ilişkin ilkesel yaklaşımları ve uluslararası toplumun terörizm ve aşırılıkçı ideolojiye karşı mücadele çabalarının birleştirilmesi konusundaki amaç birliklerini teyit etmektedirler. »

Sergey Lavrov ardından Amman’a gitti. Bir basın açıklaması sırasında, Suudi Arabistan konusuna değindi ve şu açıklamayı yaptı:

« Evet, öyle sanıyorum ki Suudi Arabistan, Suriye krizini çözmeye hazır. Bu durum, Rusya, Türkiye ve İran bu formatı yarattıklarında, Astana sürecinin en başında doğrulanmıştı. Bu süreç gerçekleştiğinde, bu format için Suudi Arabistan’ın desteğinin ve çatışmasızlık bölgeleri oluşturulması için işbirliği yapma ve Astana’da geliştirilen farklı girişimleri yürürlüğe sokma iradesinin teyidini aldık. Bugün gördüğümüz şekliyle Astana süreci, kan kaybını durdurmak, insani sorunlara çözüm bulmak ve siyasi diyalogu başlatmak için en etkili mekanizmadır. Astana bugün itibariyle hükümet ve silahlı muhalefet arasında doğrudan diyalog yeridir. Bu formatı destekleyen herkesin sadece sürecin başarısından değil ama aynı zamanda Suriye krizinin uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak çözülmesinden de yana olduklarını düşünüyorum. »

Astana toplantısının tarihi 15 Eylül’e ertelenebilir.

Çeviri
Osman Soysal