Voltaire İletişim Ağı

ABD istihbarat topluluğu ve Kuzey Kore

+

ABD istihbarat topluluğu bünyesinde bir polemik ortaya çıkmak üzeredir: Kuzey Kore Sohae’deki füze fırlatma tesisini yok etmeyi taahhüt etmesine rağmen bunu yapma niyetinde olmadığı söyleniyor.

Bu tartışma, Başkan Trump’ın Güney Kore’den birliklerini geri çekme taahhüdünde bulunmasından sonra ortaya çıkmıştır.

Bu durum, Jimmy Carter’in 1976 seçim kampanyası sırasında aynı şekilde vermiş olduğu taahhüdü anımsatmaktadır. Başkan seçildiğinde ABD istihbarat topluluğu ve Pentagon, ABD’nin Güney Kore’den geri çekilmesini engellemek için çabalarını birleştirirler. Sonuç olarak John Armstrong tarafından yazılan bir NSA raporu, Kuzey Kore ordusunun Güney’den daha güçlü olduğunu ortaya koyar ve ABD birliklerinin geri çekilmesi Güney’i Kuzey’e teslim etmek anlamına gelir. Doğal olarak, 1976’da Sovyet askeri gücüne dair B Ekibi’nin raporu gibi, tüm veriler sahteydi. Başkan Carter boş yere PaCom Komutanı General Singlaub’u görevden almaya çalışır, ama hiçbir şey olmaz. Bir müttefiki tehlikeye atmakla suçlanınca bundan vazgeçmek zorunda kalır.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.