Suriye’de « isyancı » bölgelerinde görev yapan yetmiş beş « gazeteci » İsrail’den yardım istedi. Sınırı geçmeyi ve ardından Avrupa’ya tahliye edilmeyi talep ediyorlar.

Tam olarak isimlerini bilemediğimiz söz konusu « gazeteciler » genel olarak savaşçı değiller. Olayları takip ettiler ve kimyasal silah kullanımı gibi Suriye Arap Cumhuriyeti’ne isnat edilen çeşitli suçları doğruladılar.

Başlangıçta bu « gazetecilerin » birçoğu El-Arabiya, BBC, El-Cezire, France24 ya da Sky tarafından maaş alsalar da, hiçbir uluslararası medya kuruluşu onlara artık sahip çıkmıyor.

İngiliz MI6 Batı basınına « görüntü » ve « tanıklıklar » sunmakla görevli muhabirler yerleştirmişti. Yılda 3 milyon Euro bütçeye sahip olan bu düzenek iş işten geçtikten sonra IŞİD’le mücadeleye yönelik olarak sunulmuştu. Olayların başlangıcıyla birlikte tasarlanmış ve Suriye Arap Cumhuriyeti’ne karşı yürütülen savaşı haklı göstermeye yarıyordu.


- “How Britain funds the ’propaganda war’ against Isis in Syria”, Ian Cobain, Alice Ross, Rob Evans, Mona Mahmood, The Guardian, May 3rd, 2016.
- « Modern askeri propaganda yöntemleri », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı, 16 Mayıs 2016.

Çeviri
Osman Soysal