Suriye’de « isyancı » bölgelerinde görev yapan yetmiş beş « gazeteci » İsrail’den yardım istedi. Sınırı geçmeyi ve ardından Avrupa’ya tahliye edilmeyi talep ediyorlar.

Tam olarak isimlerini bilemediğimiz söz konusu « gazeteciler » genel olarak savaşçı değiller. Olayları takip ettiler ve kimyasal silah kullanımı gibi Suriye Arap Cumhuriyeti’ne isnat edilen çeşitli suçları doğruladılar.

Başlangıçta bu « gazetecilerin » birçoğu El-Arabiya, BBC, El-Cezire, France24 ya da Sky tarafından maaş alsalar da, hiçbir uluslararası medya kuruluşu onlara artık sahip çıkmıyor.

İngiliz MI6 Batı basınına « görüntü » ve « tanıklıklar » sunmakla görevli muhabirler yerleştirmişti. Yılda 3 milyon Euro bütçeye sahip olan bu düzenek iş işten geçtikten sonra IŞİD’le mücadeleye yönelik olarak sunulmuştu. Olayların başlangıcıyla birlikte tasarlanmış ve Suriye Arap Cumhuriyeti’ne karşı yürütülen savaşı haklı göstermeye yarıyordu.


 “How Britain funds the ’propaganda war’ against Isis in Syria”, Ian Cobain, Alice Ross, Rob Evans, Mona Mahmood, The Guardian, May 3rd, 2016.
 « Modern askeri propaganda yöntemleri », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı, 16 Mayıs 2016.

Çeviri
Osman Soysal