Voltaire İletişim Ağı

Aleksandr Zaharçenko’nun öldürülmesi

+

31 Ağustos 2018’de Donetsk Halk Cumhuriyeti (ya da Malorusya) Devlet Başkanı Aleksandr Zaharçenko bombalı bir saldırı sonucunda öldürüldü. Maliye Bakanı Aleksand Timofeyev ve 10 kişi yaralandı.

Polis saldırıyı gerçekleştirenlerin kimliklerini belirledi ve geniş çaplı aramalara başladı. Saldırganların Ukrayna Güvenlik Servisi adına çalıştıkları belirlendi.

Aleksanr Zaharçenko, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun uygulamaktan imtania ettiği II. Minsk mutabakatlarını imzalayan kişidir.

Rusya Federasyonu acilen bir uluslararası soruşturma başlatılması talebinde bulundu. Devlet Başkanı Vladimir Putin merhumun ailesine ve Donetsk halkına başsağlığı diledi. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Normandya formatında yürütülecek tüm müzakere görüşmelerini iptal etti (Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna).

Donetsk Halk Cumhuriyeti sadece Güney Osetya tarafından tanınmaktadır. Devlet Başkanı Anatoli Bibilov, « devlet terörizmi » olarak nitelediği saldırıyı kınadı.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.