Voltaire İletişim Ağı

Pentagon Suriye’deki işgal güçlerini geri çekebilir

+

18 Eylül 2018’de 15 Rus askerinin ölümüne neden olan İngiliz-Fransız-İsrail saldırısı sonrasında, Moskova ve Washington arasında Suriye’deki işgal güçlerinin (Fransa, Türkiye, ABD) geri çekilmesi, cihatçıların ortadan kaldırılması ve savaşın sonlandırılması konusunda mutabakata varıldı.

ABD’nin Suriye Büyükelçisi James Jeffrey, Başkan Trump’ın Suriye’de askeri varlığı sürdürme kararının, Suriye tarafından şart koşulan ABD işgal güçlerinin geri çekilmesi talebiyle [1] uyumsuz olmadığını belirtti.

Açıklama: Arap ya da Kürt vekiller ve ABD Hava Kuvvetleri ABD birliklerinin bugünkü işini sahada sürdürebilir.

ABD aşağıdaki gelişmeler olduğunda Suriye’deki faaliyetlerine son verecektir:
- İran ve Hizbullah dahil ona bağlı güçler ülkeyi terk ettiğinde;
- IŞİD nihai olarak yenildiğinde;
- Birleşmiş Milletler siyasi çözüm sürecini başlattığında.

Oysa halen Hizbullah İran ile karmaşık ilişkiler içerisindedir. Bazı uzmanlar Lübnan direnişine karşı ABD’nin koyduğu yaptırımların aslında Hizbullah’ı uzaklaşma eğilimde olduğu Tahran’ın kollarına itmeyi hedeflediğini düşünmektedirler.

ABD’nin Suriye müdahalesi, sahayı yalnızca Rusya’ya bırakmak yerine, sadece ülkenin geleceğine ortak olma iradesiyle belirlenecektir.

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Trump eyeing Arab ‘boots on the ground’ to counter Iran in Syria”, Travis J. Tritten, Washington Examiner, September 29, 2018.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.