پس از حمله ی انگلستان-فرانسه و اسرائیل در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۸ به سوریه ، که منجربه کشته شدن ۱۵ نظامی روسی گردید ، قرار دادی میان مسکو و واشنگتن بسته شد تا ، سربازان اشغالگر فرانسه - ترک و ایالات متحده از سوریه خارج شوند ، و عناصر جهادی نابود گردند و جنگ سوریه پایان یابد .

سفیر ایالات متحده در رابطه با سوریه ، جیمز جفری ، بیان داشت ، پرزیدنت ترامپ قصد دارد حضور نظامی خود را در سوریه حفظ کند ، با آنکه نیروهای اشغالگر این کشور به در خواست سوریه باید ، خارج شوند [1].

توضیح : نیروهای تکمیلی عرب و کرد، همچنین نیروی هوایی ایالات متحده ، شاید بتوانند جایگزین فعالیت گروه های اشغالگر نظامی ایالات متحده باشند.

ایالات متحده همچنان در سوریه فعالیت خواهد داشت تا زمانی که :
 ایران و نیروهایی که وابسته به آن ، از جمله حزب الله ، از سوریه خارج شوند.
و-داعش به طور کامل نابود گردد .
 روند حل مسائل سیاسی از سوی سازمان ملل انجام شوند.

در حال حاضر حزب الله روابط پیچیده ای با ایران دارد . برخی از کارشناسان معتقد اند تحریمات ایالات متحده علیه لبنان ، با این هدف انجام شده تا این کشور به دامان تهران پناه بیاورد .

ورود ایالات متحده به سوریه با هدف حضور در ساختار آینده ی این کشور می باشد ، و به این منظور بوده تا روسیه به تنهایی درآنجا نباشد.

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1Trump eyeing Arab ‘boots on the ground’ to counter Iran in Syria”, Travis J. Tritten, Washington Examiner, September 29, 2018.