Genel Sekreter Jens Stoltenberg, 4 Ekim 2018’de Brüksel’de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı sonunda, Rusya’nın İNF anlaşmasını ihlal etme olasılığından söz etti.

1987 yılında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasının (İngilizce kısaltmasıyla İNF) Soğuk Savaşa son vermesi bekleniyordu. Anlaşmayla birlikte iki süper güç eş zamanlı olarak orta menzilli tüm nükleer füzelerini imha etme taahhüdünde bulunmuşlardı.

Öte yandan 2007’de Rusya, ABD’nin Polonya ve Çekya’da konuşlandırmayı öngördüğü Füze Kalkanı (Ground Based Midcourse Defense) silahlarının İNF Anlaşmasını ihlal ettiğini ilan etti.

Pentagon bu suçlamayı, Füze Kalkanı silahlarının füze olmakla birlikte, diğer füzelere karşı savunma amaçlı olarak konuşlandırılacaklarını ve bu yüzden İNF Anlaşması kapsamına girmediklerini belirterek yanıtladı.

Bu program uygulamaya konulduğu için, her ne kadar taraflardan biri ya da diğeri anlaşmayı bu şekilde ilan etmemiş olsa da Rusya, anlaşmanın kadük hale geldiğini düşünmektedir.

Moskova, bir süre önce hakkında çok şey bilmediğimiz, 9M729 füzelerini konuşlandırdığını kabul etmekle birlikte, Pentagon bizzat ihlal ettiği İNF anlaşmasını Moskova’nın ihlal ettiğini değerlendirmektedir.

Valentin Vasilescu’ya göre, Rusya yakınlarda nükleer tahrikli Burevestnik seyir füzelerini MİG-31 uçaklarından fırlatarak test etti [1].

Çeviri
Osman Soysal

[1MİG-31: Nükleer tahrikli Burevestnik seyir füzesi mi taşıyor?”, yazan Valentin Vasilescu, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 5 Ekim 2018.