در پی جلسه ی وزرای دفاع ناتو در ۴ اکتبر ۲۰۱۸ در بروکسل ، دبیر کل سازمان جنس سولتنبرگ احتمال زیر پا گذاشتن پیمان ای ان اف از سوی روسیه را عنوان کرد .

این پیمان در سال ۱۹۸۷ ، در رابطه با نیروهای اتمی با برد متوسط ، بسته شد که به زبان انگلیسی ( ای ان اف ) خوانده می شود ، تا به جنگ سرد پایان دهد . دو ابر قدرت ، تصمیم گرفتند تا به طور هم زمان کلیه ی موشک هال اتمی با برد متوسط خود را منهدم سازند .

در سال ۲۰۰۷ ، روسیه اعلام کرد ، سلاح های سپر ضد موشکی ایالات متحده
که این کشور قصد داشت آن را در لهستان و Ground - Based Midcourse Defense
چک قرار دهد ، زیر پا گذاشتن پیمان ای ان اف می باشد .

پنتاگون در آن زمان پاسخ داد که این سپر های ضد موشکی ، تنها برای محافظت علیه حملات موشکی نصب خواهند شد ، و از این رو نمی توانند ربطی به پیمان ای ان اف داشته باشند .

این برنامه به اجرا درآمد ، اما برای روسیه این عملیات پیمان ای ان اف را لغو می کند ، هر چند هیچ اقدامی از جانب دو طرف برای صحه گذاشتن به این موضوع به عمل نیامده .

9M729مسکو ، به کار گیری موشک های
را تایید کرده ، از این موشک ها اطلاعات دقیقی در دست نمی باشد ، هر چند پنتاگون تصور می کند که مانند اقدام خودش ، این عمل پیمان ای ان اف - را زیر پا می گذارد .

به گفته ی والنتین واسیلسکو ، روسیه آزمایشات موشکی دریایی با توان اتمی
انجام داده است [1] . MiG-31 از طریق Burevestnik

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1« MiG-31 : porteur du missile de croisière à propulsion nucléaire Burevestnik ? », par Valentin Vasilescu, Traduction Avic, Réseau Voltaire, 4 octobre 2018.