Voltaire İletişim Ağı

Future İnvestment İnitiative’in 2018 oturumu Riyad’ta başladı

+

Future İnvestment İnitiative’in 2018 oturumu 23 Ekim 2018’de Riyad’ta başladı. İlki 2017’de gerçekleştirilen bu konferansın her yıl tekrarlanması planlanmıştı. Bu arada, Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında yabancı konuşmacı ve sponsorların çoğunluğu organizasyondan çekildi.

Future İnvestment İnitiative, « Çölün Davos’u » olmayı hedefliyordu. 2017 oturumu sırasında Veliaht Prens Muhammed bin Selman (« MBS » olarak adlandırılan) Neom projesinin sunumunu yapmıştı: gezegenin seçkinleri için Kızıldeniz’de bir vergi cenneti kurulması. Gelecekti vahabbiliğin terk edileceğini de duyurmuştu [1].

Geçtiğimiz yıl boyunca Neom projesi, Bilderberg Grubu yöneticilerinden Klaus Kleinfeld’e emanet edildi. Mısır’ın yardımıyla Kızıldeniz’in Batı yakasına yayıldı. İsrail’in projenin güvenliğini sağlaması bekleniyor.

Vahabbiliğin terk edildiğine ilişkin kamuoyuna hiçbir işaret verilmedi. Bununla birlikte kadınlara araba kullanma hakkının verildiğine tanık olundu, ama hala yasal vasilerinin varlığı durumunda.

Başlıca konuşmacı ve sponsorların konferanstan çekilmesi, Batılıların MBS ile ilişkilerini askıya alacaklarının göstergesi olarak yorumlanıyor.

Suud’ların sınırlı aile konseyinin, tahta geçiş kuralını bir kez daha gözden geçirmek üzere birkaç gündür gizlice toplantı halinde olduğu bildiriliyor.

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Suudi Arabistan Vahhabiliği terk edebilir”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 26 Ekim 2017.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.