Uluslararası Ceza Mahkemesi, 15 Ocak 2019’da, Fildişi Sahili’nin eski Cumhurbaşkanı ve Gençlik Bakanı Laurent Gbagbo ve Charles Blé Goudé’nin beraatına karar verdi.

İki siyasetçi savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekle suçlanıyordu.

2010-11 seçimi öncesinde yaşanan kriz sırasında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi iki siyasetçinin şiddet kullanarak iktidarda kalmaya çalıştıkları değerlendirmesinde bulunmuş ve haklarında uluslararası yaptırım uygulama kararı almıştı. Sonuç olarak Fransız Özel Kuvvetleri tarafından yakalanmış ve Lahey’e nakledilmişlerdi. 7 yıl hapis ve 2 yıl süren şaşaalı bir yargılama sonrasında hakimler beraatları yönünde karar verdi.

İnsanların sömürgeleştirmesi yanlıları için bu olay, Afrikalı suçluların dokunulmazlığını sonlandırmak üzere, UCM’de reform yapılması gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Aksine Adalet taraftarları için UCM, mahkemelerin (örneğin, savcıyla, merkezdeki hakimleri yöneten aynı kurumdur) standartlarına uygun bir yüce mahkeme değildir. Batıların, başta Afrika’da olmak üzere sömürgeci müdahalelerini sonradan meşrulaştırmak üzere kurulmuştur. Hakimler Laurent Gbagbo ve Charles Blé Goudé’yi yargılayamazlardı çünkü onlar, kendilerine isnat edilen olaylardan dolayı suçlu değillerdi.

Cumhurbaşkanı Laurent Gbagbo iktidardayken önce Pentagon’un örnek müttefiki olarak davranmış, ardından zamanla ülkesinin çıkarlarına öncelik vermeye kalkışmıştı. Bunun üzerine Fransa tüm mali imkanlarını ortadan kaldırmış, ardından Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin kişisel dostu Alassane Ouattara lehine onu iktidardan alaşağı etmişti.

Çeviri
Osman Soysal