MH17 sefer sayılı uçağın enkazına bırakılan bir demet çiçek. Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a sefer yapan Boeing 777 model uçak, 17 Temmuz 2014’te, Kiev’deki darbecilerle Donbass’ın bağımsızlığı için mücadele edenler arasındaki çatışma bölgesi üzerinde düşürülmüş ve uçaktaki 298 kişi ölmüştü. O günden beri, iki taraf da bu felaketin sorumluluğunu birbirinin üzerine atmaktadır. Batılılar sonuç olarak İngilizlerin Bellingcat internet sitesi tarafından dile getirilen varsayımı kabul etmişlerdir.

Daniël Romein ve De Volkskrant’taki gazeteciler

Onun adı Daniël Romein. Bu gerçek adı değil. Onunla bir kafeteryada buluşacağız. Tedirgin bir halde oturuyor. Arkadaşça bir yüzü var. Zaman zaman, gözlerini sağa çeviriyor. Sonra dışarıda yağmurun altında yürüyenleri izliyor. « Düşmanın daima bir adım önünde olmaya çalışırım » diyor. Ve onun için, asıl düşman, Ruslardır. İhtiyatlı davranmak istiyor. « Bir bilgisayar uzmanı olarak, hangi önlemleri alacağımı biliyorum ». Ve ekliyor: « Bu riskli bir iş, çünkü Rusların yaptığımız araştırmalardan çok da memnun olmadığını iyi biliyorum ».

Daniël Romein Şubat 2016’da bu kafeteryada gazetecilerle buluştu [1]. Gizlice tabii ki. Amsterdam’ın günlük gazetesi De Volkskrant’tan Huib Modderkolk ve Bert Lanting daha sonra, Romein’in « buluşlarının », Bellingcat sitesinin Malaysia Airlines’ın 17 sefer sayılı (MH17) uçuşu felaketine ilişkin 2015 ve 2016 tarihli raporlarının temelini oluşturduğunu yazdılar. Hollanda’nın kamu hizmetlerine bağlı bir radyo istasyonu olan Nederlandse Omroep Stichting (NOS)’ten Jikke Ziljstra ve Michael de Smit şu tespitte bulundular: « Her ne kadar Higgins [İngiliz, Eliot] nihai olarak Bellingcat’ın kurucusu olsa da, raporun büyük bölümünü Hollandalı çalışan Daniël Romein yazmıştır (2016’da) ». Hatta Modderkolk ve Lanting, Romein’in raporun temelini oluşturduğunu, araştırmaların başlıca yazarı olduğunu ve « gizlice Bellingcat araştırma kolektifi adına çalıştığını, hemen hemen kimsenin bunu bilmediğini söylüyor. Ailesi, dostları, iş arkadaşları, birçok kişi bunu bilmemektedir. Arkadaş çevresini dar tutmayı tercih etmektedir. Kendisi dahi bunların sayısının ondan fazla olmadığını tahmin etmektedir. Geçtiğimiz yıl (2015) MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesine hangi Rus askerlerinin karıştığını araştırdığını » söyledi. Ve « bilgisayarını bir silah gibi kullanmaktadır ». Saatlerce ekrana bakmakta ve Ruslara ait web ve sosyal medya sitelerini dolaşmaktadır. Bunu tamamen kendi isteğiyle yapmaktadır. Kimi zaman geç saate kadar çalışmakta –sabahın ikisi– ve ertesi sabah şiş gözlerle kalkmaktadır… Böyle olunca, iş zorlaşmakta ama bundan kimseye söz edememektedir. « Bazen kendimi ikili bir yaşamın içerisindeymiş gibi hissediyorum ». Romein gazeteciye asıl ilginin kendisi değil ama aktörler üzerinde yoğunlaştırılması gerektiğini açıklıyor; kimliğinin bilinmemesini istemektedir. « Sadece Bellingcat’taki iş arkadaşlarım gerçek kimliğimi biliyor », diye yazıyor De Volkskrant.

Bellingcat ve Joint İnvestigation Team arasındaki irtibat subayı

2015 Noeline yakın bir tarihte Romein, Bellingcat’ın kurucusu Eliot Higgins’in talebi üzerine, kendisinin ve Bellingcat’ın hazırladığı araştırmaları Hollanda’nın Openbaar Ministerie’ye yani MH17 felaketine ilişkin uluslararası ceza soruşturmasından sorumlu Joint İnvestigation Team (JİT)’in [2] üstünde olan Hollanda Cumhuriyet Savcılığına gönderdi. Cumhuriyet Savcılığı « ceza soruşturmasında kullanılabilme olasılıkları da dahil olmak üzere, verilen bilgileri titizlikleri inceleyeceğini » açıkladı. JİT detektifleri ile düzenli olarak temas içerisinde olan Romein, « gösterdiğimiz çabadan ve ortaya koyduğumuz çalışmadan memnunlar » dedi. Örneğin bu şekilde, JİT’in daveti üzerine, birçok kez Bellingcat soruşturmasına ilişkin bilgileri başsavcının ekibiyle paylaşma imkanı bulmuştu. Bellingcat’ın baş simyacısı Elit Higgins, başsavcı tarafından iki kez tanık olarak dinlenildi.

Bellingcat’ın « krimonolog soruşturmacıları »

« Kriminalistik incelemeler » yürütme iddiasında olan Eliot Higgins’in « yurttaş gazeteci araştırma platformu » Bellingcat’ı, Batının egemen medyalarında kesintisiz bir medyatik propagandadan yararlanmaktadır; özellikle de MH17 felaketine ilişkin « incelemeleri » nedeniyle ya da Skripal’lerin zehirlenmesi olayında olduğu gibi. Öte yandan grubun metodolojisi, vardığı sonuçlar, tarafsızlığı ciddi şüphelerden fazlasını barındırmaktadır. Hakim medyalar ekip üyelerini çekinmeden « uzman » mertebesine yükseltmektedir. Bununla birlikte 2015 ve 2016’da MH17 olayını incelemekle görevlendirilen Bellingcat’çıların ne tanınmış uzman, ne de adli bilimler uzmanı soruşturmacılar olmadığı anlaşılmaktadır:

 Tarih bölümü mezunu Hollandalı Pieter van Huis,
 Analist ve blogcu Stijn Mitzer (Oryx),
 IT uzmanı Danïel Romein,
 Çevre ve bitki bilimleri uzmanı İngiliz Sean Case,
 Öne çıkan hiçbir sıfatı olmayan Bellingcat Müdürü, Eliot Higgins,
 Edebiyat ve dilbilim araştırmacısı Aric Toler,
 Washington American Enterprise İnstitute düşünce kuruluşunda dış siyaset ve savunma eski stajyeri Nathan Patin,
 Helsinki’deki Finlandiya Savunma Güçleri Üniversitesi’nde subay, Finlandiyalı Veli-Pekka Kiyimäki,
 Demokratik Alman Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Bakanlığı’nın bir biriminde çalışmış eski memur, eski bir pub sahibi, bugün sigorta bayi olan Alman Olaf Neitsch –takma adı Timmi Allen–,
 Gazeteci Rus İgor Ostanin (Magnitski),
 Merkezi Kiev’de bulunan Rusya karşıtı propaganda girişimi StopFake’den Anders Klement.

Bellingcat’in, George Soros’un Open Society’si gibi sponsorlar tarafından desteklendiği gerçeğinden ayrı olarak, grubun 2014-2015 yıllarında « kurucu üyeleri » arasında eski İngiliz casusu Cameron Colquhoun ve İngiliz Dışişleri Bakanlığından Nour Bakr ya da ABD’nin istihbarat ajansı National Geospacial-İntelligence Agency’den (NGA) Chris Bigger, New York Times’ten Christoph Koettl, BBC World’den Leroy Aliaume ve istihbarat servisine bağlı bir İngiliz araştırma enstitüsü olan Royal United Services İnstitute (RUSİ)’den Aaron Stein olduğu dikkate alındığında, Bellingcat’ın « deneyimli ekspertizinin » nereye varmak istediğini bir kör bile kolayca anlayabilecektir: Rusya’ya karşı azgın bir kedi gibi ciyaklamak, gürültü çıkarmak.

Profesyonel bir soruşturmacı ile bir uzmanı birbirinden ayırmamızı sağlayacak nitelikler olması gereken tarafsızlık ve nesnellik başka şekilde işlemektedir. Gündelik yaşamda her bir ülkenin adalet ve güvenlik birimlerinin normal işleyişi, kriminalistik soruşturmaların ve bunlarla bağlantılı raporların nitelikli uzmanlar tarafından gerçekleştiriliyor olmasına bağlıdır. Diğer tüm kanıtlar gibi üretilen rapor da, önceden varılmış ispatlayıcı bir değer taşımamaktadır. Bunun ispatlayıcı değer taşıyıp taşımadığına ancak mahkeme karar verecektir. Dolayısıyla da raporların, kanıt değeri taşıyan unsurların sunumu, inceleme yöntemi v.b. gibi önceden belirlenmiş belli sayıda niteliklere sahip olması gerekmektedir. Kamuoyunun aşina olduğu gazeteciler, özellikle de transatlantik renkli olanlar, kasıtlı olarak doğru bir bilimsel ve hukuksal yaklaşımın gerekliliğini görmezden gelmekte, hiçbir açıdan Bellingcat raporlarının doğruluğunu sorgulamamakta, daha sonradan alçaklıkları karşılığındaki hizmet bedellerini utanmadan ceplerine indirebilmek için, kes yapıştır yapmaktadırlar.

« Daniël Romein » MH17 felaketini neden soruşturuyor?

Araştırmanın sorusu: Daniël Romein’i MH17 felaketini incelemeye iten nedir?

Soruşturmanın sonucu: Modderkolk ve Lanting, « görüntülerin aklından hiç çıkmadığını » yazdılar. Ona göre felaket, bir dehşet ve saplantı karışımıdır… Bir süredir dünyanın bu bölgesini yakından takip etmektedir. Uzun süre önce Rusça öğrenmiştir… Her tür web sitesini ziyaret etmektedir. « Bunu kimin yaptığını öğrenmek istiyordum ». Hollandalı forum üyelerinin yanlış bilgilendirildiği anlaşılıyordu. Hemen Ukrayna ve Rus forumlarını araştırdı. « Bu suçların faillerinin aranmasını gerçek bir saplantı olarak değerlendiren », NOS’tan Jikke Zijlstra ve Michael de Smit’e şu görüşleri aktarmaktadırlar: « Bu kafamı çok kurcalıyor. Felaket beni gerçekten de çok etkiledi. Kurbanların hiçbirini yakından tanımasam bile, bunun korkunç olduğunu düşünüyordum, çok büyük bir öfke içerisindeydim, bu işin ardında hangi budalaların bulunduğunu öğrenmek istiyordum ».

« Daniël Romein » kişiliğinin araştırılması

Wikipedia’da yazıldığı gibi: « Open Source İntelligence (OSİNT), çeşitli bilgileri analiz ederek işe yarar ve kullanılabilir istihbaratlar elde etmek amacıyla, açık kaynaklardan ve herkese açık bilgilerin toplanması için istihbarat servisleri dünyasının kullandığı bir terimdir ». Sadece kriminal soruşturmaların gündelik küçük işleri, kapı kollarının ev ev tırmalanması, ama bizim durumda internet düzeyinde, World Wide Web üzerinde, blogtan bloga, gönderiden gönderiye araştırılması söz konusu olduğundan, bu oldukça iddialı bir tanımdır.

« Daniël Romein »’i bulmak için Yandex ve Google’dan hareketle OSİNT kapı kollarının tırmalanması hiçbir sonuç vermez; girişlerin çoğunluğu Bellingcat ile ilgilidir. Öte yandan Hollandalı Geneanet arama motoru « Romein / Romijn » varyantını önerdi. « Daniel Romijn » girişi 2 milyondan fazla sonuç verdi. « Romein Romijn » kombinezonu altında, bay tesadüf WaybackMachine ile yeniden bağlanabilen kırık bir bağlantı sağladı: Pink Floyd Fans Nederland sayfasında, Floydian Theo adlı yazar, aynı iletide birkaç satır sonra « Danyo Romein » olarak tanımladığı müzisyen « Danyo Romijn (klavye, gitar, Hammond) » üzerine yazdı. Oysa « Danyo » isminin anlamı ve kökeni araştırıldığında, Daniel’in germence varyantı olduğu görülecektir.

« Daniël Romein »in peşinde

Hollanda medyalarının « Daniël Romein »e ilişkin nadir yayınlarından hareketle,

 Kasım 2014’ten beri Bellingcat için çalıştığını,
 Hollandalı olduğunu,
 Bilgi işlemci olduğunu,
 Gün boyu bir ofiste çalıştığını,
 Rusça bildiğini ve
 Fotoğraf alanında bilgi sahibi olduğunu not edebiliriz.

Yanıt 1: Daniël Romein, Danyo Romijn ve bilgi işlem

« Daniël Romein » ve « İT » üzerinden yaptığımız arama sonuç vermedi; « Danyo Romijn » ile birlikte « İT» Linkedin üzerinde işe yaradı. Burada, Lahey’den « Danyo Romijn » adlı biri kendini « uygulama yönetimi alanında İT uzmanı, program geliştiricisi » olarak sunmaktadır. Den Haag University of Applied Science (1988 ila 1995 arasında) bilgi işlem eğitimi aldıktan sonra, Şubat ila Eylül 1996 arasında Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties’de (İçişleri ve Kraliyet İlişkileri Bakanlığı - BZK) program geliştiricisi olarak çalışmış, ardından İmmigratie- en Naturalisatşedenst’te (Göçmen ve Yurttaşlığa Alma Servisi - İND) görev almış. Mayıs 1997’den itibaren İT alanında Web ve program geliştiricisi olarak faaliyetlerde bulunmuş, Nisan 2010’dan Kasım 2016’ya dek İT uygulamaları uzmanı olarak Zuid-Holland eyaletinde çalışmıştır. Kasım 2016’da, alan değiştirmiş İstihdam ve Kariyer alanında hizmet veren POSG Den Haag projesinin ekibine katılmıştır. Danyo Romijn’in Contactout.com’da yer alan profili onu bilgi işlem teknolojileri uzmanı, Zuid-Holland eyaletinde bir bölge koordinatörü ve Tibet Support Group’un üyesi olarak tanımlamaktadır; contactout.com’da d****n@gmail.com elektronik posta adresinin bir bölümü görülebilmektedir.

Yanıt 2: « Danyo Romijn » ve « Fotoğrafçılık »

« Danyo Romijn » ve « Photografie » ile birlikte yapılan arama ikinci bir maçla sonuçlandı.

Beelbank Haags Gemeentearchief, sokaktan alınmış çeşitli görüntülerle « Danyo Romijn »in fotoğraflarını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda tam elektronik adresini de sunuyor: d****@gmail.com (burada açıklamayacağız). euRopeana’nın çevrimiçi koleksiyonunda, aynı şekilde « Danyo Romijn »e ait 152 fotoğraf görebilirsiniz.

Yanıt 3: « Danyo Romijn » ve « MH17 »

« Danyo Romijn » ve « MH17 » ile yapılan arama olağanüstü bir başarıyla sonuçlanır. « Danyo Romijn » isimli bir kullanıcı, İngilizce tartışma forumu Niqnaq’ta 4 Ağustos Pazartesi’den 6 Ağustos 2014 Çarşamba gününe kadar, MH17 felaketine ilişkin kendi soruşturmasıyla ilgili toplam 14 girişte bulunur. Rus ve Ukrayna medyalarında yer alan fotoğraflara linkler postalar, çok dilli bir Rus sosyal medyası olan Vkontakte.ru, DNRpress, Ukrayna istihbarat servisleri, Rus Dışişleri Bakanlığı sayfası üzerine yaptığı araştırmayı tanımlar ve 29 Haziran 2014’te BUK-M1 füze sistemini çalan Donetsk’teki « isyancıların » bunu ateşlemek üzere kullanmış olabileceklerini değerlendirir. Aynı şekilde, kokpit üzerindeki « patlama deliklerinin » biçiminin bir BUK-M1’den kaynaklanabileceği sonucuna varır, ama yine de bu arada doğrudan bağlantılı suçlamalar yöneltmekten kaçınır. Kısacası bu dönemde bu olaya sadece bilgi edinme arayışında olan sıradan bir tüketiciden fazla olarak, geniş bir pencereden bakmaktadır. Bu « Danyo Romijn », kesine yakın bir olasılıkla ifade edebiliriz ki, soruşturmasını işin iç yüzünü bilerek yürütmüştür.

İncelemenin sorusu: Niqnaq’a kayıt olan bu kullanıcı Danyo Romijn, Hollandalı bilgi işlem teknolojileri uzmanı « Danjo Romijn » ile gerçekten aynı kişi midir?

İncelemenin Sonucu: « Bir İP adresi, İnternet protokolünü temel alan, İnternet gibi, bilgi işlem şebekelerine ait bir adrestir. Şebekeye bağlanan cihazlara atanır ve böylece onları sunulabilir ve dolayısıyla erişebilir kılar » diyor Wikipedia. Yazar, Birleşik Krallık’tan « Danyo Romijn » adlı kullanıcının, Niqnaq’a daha önce Hollandalı Danyo Romijn’e verilen 213.86.41.20 İP ve d****n@gmail.com elektronik posta adresiyle bağlandığı bilgisini edindi. Bu İP adresi, NET-NL-PROVİNCİE-ZUİD-HOLLAND’a ait –İP 213.86.41.16 ila 213.86.41.23– « kompozit » bir İP’ye aittir.

Ara sonuç: Gerçekte var olan Danyo Romijn’in Ağustos 2014’te Niqnaq forumunda MH17 felaketi için başlatılan tartışma sırasında kendi adını ve elektronik adresini kullandığı anlaşılıyor.

İncelemenin sorusu: Gerçekte var olan Danyo Romijn Bellingcat adına çalışan Daniel Romein ile aynı kişi midir?

İncelemenin sonucu: İngilizce tartışma forumu Websleuths’te, 2 Kasım 2014 saat 14.22’de (gönderi daha sonra silinmiş, ama yazar tarafından « yeniden yapılandırılabilmiştir), « danyoromijn » isimli bir yorumcu ortaya çıkmış ve MH17 anlaşmazlığına ilişkin tartışmada tek bir gönderi eklemiştir: « Herkese merhaba, Websleuths üzerinde bu konudaki ilk gönderimdir, ama 17 Temmuz’dan beri aranızdayım ve Bellingcat ve Ukraynaca ve Rusça siteler dahil (biraz Rusça okumayı biliyorum, öte yandan Google Translate benim dostum) diğer birçok siteye ilişkin tüm yazılanları okudum. Bizzat Ukrayna ve Rusya’ya gittim (Ukrayna’ya yakın zamanda, yani bundan iki yıl önce ve Rusya’ya bundan 14 yıl önce), bu olan biteni daha iyi anlamamı sağlıyor. Paylaşılabilecek o kadar bilgi varken, Websleuths’te bu konuyla ilgili olarak sadece 16 sayfa yer almasına gerçekten şaşırdım… İşin karmaşık yapısı nedeniyle, burada MH17 ile ilgili olarak hiçbir şey yayınlamadım, ama şimdi Bellingcat ile paylaşmak istediğim bazı bilgilere sahip olduğumu düşünüyorum… ».

« danyoromijn » adlı kullanıcı aynı şekilde kişisel şeyler de ifşa ediyor. Birincisi biraz Rusça konuşmaktadır. İkincisi gerçekten var olan Danyo Romijn, « danyoromijn »in Websleuths’te belirttiği gibi, 2000 yılında Rusya’nın başkenti Moskova’ya, iki yıl sonra seyahatini Kiev, Tşerkasi, Kirovograd, Vinnytsia, Khmelnitski, Lviv, Çernivsti, Ternopil, Volhynie, Transkarpatya, Rivne’yi içerecek şekilde uzatarak Ukrayna’ya gitmiştir. Kabaca, Romijn bugüne kadar, 2004’te Belarus, 2008’de Estonya, Litvanya, Letonya ve 2015’te de Bellingcats’ların şef uzmanı Elit Higgins’in tekerlekli sandalyede yaşadığı Birleşik Krallık da olmak üzere dünyada 50’den fazla ülkeyi ziyaret etmiştir.

Hatırlatma: 2 Kasım 2014’te, « danyoromijn » Websleuths’e, Bellingcat ile bazı bilgiler paylaşmak istediğine ilişkin bir gönderide bulunmuştur. De Volkskrant’tan Modderkolk ve Lanting’in, Bellingcat üyesi Daniel Romeïn’in Şubat 2016’daki « çalışmasını » şu deyimlerle tanımladıklarını hatırlıyoruz: « VKontakte’de Rus askeri güçleri tarafından çekilen fotoğraflara bakıyor ve böylece bölgeyi ve Rus askeri varlığını en ince ayrıntılarına kadar keşfediyor. Topografik bilgileri başta Google ve Rus mevkidaşı Yandex’ten gelmektedir. Bulunan fotoğraflara ulaşmak için, araçla ilerlerken yolu filme alan kameralar olan Dashcams’taki amatör görüntüleri izliyor. Saatler boyunca, odası içerisinde Rusya ve Ukrayna arasındaki sınırın diğer tarafına doğru yürüyor ».

Ardından: « Özeti Kasım ayında (2014), Bellingcat’ın İngiliz kurucusu Elliot Higgins’e gönderiyor. Higgins ona dostça bir geri dönüşle teşekkür ediyor. İki hafta sonra, Higgins’ten bir elektronik posta alıyor. Romein: « Daha fazlasını yapabileceğimi söylediğimde çok ilgilendi ». Öyle de yaptı. Karşılıklı gönderilen elektronik postalar mevcut ve Higgins, Romein’e gruba katılmak isteyip istemediğini soruyor. Romein bunun ne anlama gelebileceğini pek anlamaz. Bir seçici kurul yoktur, bir mektup göndermek ya da bir telefon görüşmesi yapmak zorunda değildir. Kimseyle karşılaşmaz. Higgins ile hiçbir zaman el tokalaşmamıştır. Aslında, hiçbir şey değişmemektedir. Ama Bellingcat üyelerinin birbirilerine iletiler gönderdiği bir haberleşme platformu olan « i-channels »lere erişimi vardır. Mesajlar kriptoludur. Roman böylece Bellingcat’in yedinci üyesi olur.

Danyo Romijn ile temasa geçme ve iletişim

Şubat ayı sonunda ve Mart ayının başında, yazar Danyo Romijn ile temas kurar (d****n@gmail.com ve i**o@danyo.nl elektronik posta adreslerinin aktif olduğunu ortaya çıktı) ve ondan aşağıdaki sorulara yanıt vermesini ister:

Yazar: « Dijital kriminalistik ve/veya dijital görüntü kriminalistik alanında bir diploma ya da eğitiminiz var mı? Kriminal soruşturma alanında kendinizi uzman olarak görüyor musunuz? Adli ya da kriminal soruşturmaların nasıl yürütüldüğünü biliyor musunuz? »

Romijn yazarı mahkemeye vermekle tehdit ettiği için, verdiği yanıtlara ancak ezbere olarak yer verebilirim. Elektronik postayla üç kez talep etmem ertesinde Romijn şu yanıt verdi: « Üzgünüm ama beni başka biriyle karıştırıyorsunuz. MH17 ile hiçbir ilgim yok ».

Yazar: « Sizi karıştırmıyorum. 213.86.41.20 (NET-NL-PRONVİNCİE-ZUİD-HOLLAND) eski İP adresinizin izini sürdüm. MH17’ye ilişkin iletişiminizde kullandınız. Konuşmamız gerekiyor. »

Romijn’in yanıtı, aklımda kaldığı kadarıyla: Önce işim gerçekten de Provincie Zuid-Holland’taydı. Ama elektronik posta yazışması ve MH17 üzerine hiç yapmadım derken kendimden çok eminim. Konuyla ilgili olarak birine bir elektronik posta göndermiş olabilirim ki bu çok da tuhaf bir şey değil, çünkü Hollanda’da herkes bu konudan bahsetti.

Yazar: « Haklısınız, bugüne kadar birbirimize elektronik posta göndermedik. Birisine yazdığınıza ilişkin elimde zaten elektronik posta da yok. 213.86.41.20 İP adresinizin birkaç yıldır, MH17’ye ilişkin birçok ayrıntılı bilgiyle bağlantılı olarak sizin tarafından araştırılması, üretilmesi ve yazılması söz konusudur. »

Ezberden Romijn’in cevabı: Bu İP adresi önceki işimden kalan ve çevrimiçi listelenen http://www.lookip.net/whois/213.86.41.20 nadir İP adreslerinden, genel bir İP adresidir. Öte yandan bu İP adresiyle benim gerçekleştirdiğim bir faaliyet arasında hiçbir bağlantı görmüyorum. Eski işverenim işimle ilgisi olmayan uzun metinler yazmamı büyük olasılıkla kabul etmezdi. Ne yazmak ve yayınlamak isterseniz isteyin Hollanda ve Almanya’da kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasalar çok serttir. Ve eğer benim hakkımda saçma sapan şeyler yazarsanız, yazdığınız makalenin silinmesi tehlikesiyle birlikte gülünç duruma düşersiniz. Ve yasaları çiğnerseniz, örneğin bir bilgisayar korsanlığı yaparsanız, ek olarak on gün hapis cezası daha alabilirsiniz. Tabi ki seyahatlerim, işim ve müziğim üzerine bir şeyler yazabilirsiniz. Yayınızı okuduktan sonra bazı kişiler son CD’mi sipariş ederler umarım. Smiley.

Yazar: « MH17 ile ilgili çalışmalar gerçekleştirmek üzere belli bir süre bu İP adresiyle (messenger hesaplarınızdan biriyle de bağlantılı olan) çok faaldiniz. Danyo Romijn olarak sizin, MH17 ile ilgili bir şeyler araştırmak, yazmak ya da göndermek üzere 21386.41.20 genel İP adresini hiçbir zaman kullanmadığınıza ilişkin yeminki bir beyanı tarafıma göndermenizi rica ederim. »

Danyu Romijn kişiliğine ilişkin aydınlatma

Bu Danyo Romijn ile son temasım oldu. İstenen açıklama gelmemiş, aksine ağın internet sayfasından kaldırılmış, şahsiyetiyle ilgili bilgiler sağlayan çeşitli veri portallarından silinmiştir. Öte yandan, temasa geçmeden önce tüm önemli şeylerin yedeğini almıştır.

Danyo Romijn’in verilerini ne kadar sıklıkla yayınladığını görmek oldukça şaşırtıcıdır. Boşaltılan ve « yapım aşamasında » olan web sitesinde, 14 Mayıs 1970’te halen yaşamını sürdürdüğü Lahey’de doğduğu, Patricia adından 20 Ekim 2005’te Lahey’de doğmuş bir kızının olduğu, 2009 yılından beri eşinden boşandığı ve kızıyla kısmen ilgilendiği yazılmış. « 1996’dan beri işim program ve web uygulamaları geliştiricisi işidir, ama aynı zamanda uygulama ve değişiklik yönetimi deneyimine de sahibim. Yakın zamanda proje yönetimi dersleri de aldım. İşimin dışında, aynı zamanda web sitelerinin geliştirilmesi sürecine de katıldım… ». Web siteleri dışında, seyahat etmek, müzik ve fotoğrafçılık en sevdiği boş zaman etkinlikleridir. « Seyahatlerimle ilgili olarak, Avrupa’da olduğu kadar, Hindistan’a, Nepal’e, Küba’ya, Aruba’ya ve Curaçao’ya çok seyahat ettim. Seyahatlerim sırasında özellikle fotoğraf çektim, ama aynı zamanda doğa fotoğrafları ya da kızımın fotoğraflarını da çektim. Yıllardan beri, hem dinleyici olarak ve yıllardır müzik grupları ve müzik projelerinde olmak üzere, müzik alanında da çalışıyorum. Şimdi sintizayzırla evimde müzik yapıyorum ». Bunu sevdiği müziklerin, filmlerin, renklerin listesi ve özel elektronik posta adresi i**o@danyo.nl geliyor. Öte yandan Wamba arkadaşlık sitesinde, boyunu ve kilosunu yazıyor, 1,83 m ve 90 kg. Sigara içmiyor, arkadaşlarıyla içki içmeyi seviyor, düzenli bir geliri var ve 36 ila 40 yaşlarında bir « kız » arkadaş ararken, 37 ila 45 yaşlarında bir yaşlı kadın bulmak istiyor. Aradaki fark yazar için çok açık değildir. Aynı şekilde, Koryo Tekvando gibi Kore dövüş sanatları yapıyor.

Danyo Romijn eski web sitesinde, sadece mesleki kariyerin tüm detaylarını ifşa etmekle kalmıyor ama zevklerini de ortaya koyuyor: « Genelde seyahatlerim sırasında yapma imkanı bulduğu fotoğrafçılığı da çok seviyorum, ama aynı zamanda mimarlığı (eski binalar), doğayı ve tabi ki aile, örneğin kızım Patricia’nın fotoğraflarını da. Her ne kadar iyi bir kompozisyonlar için iyi bir göze sahip olsam da, kendimi hala bir amatör/zevk fotoğrafçısı olduğumu düşünüyorum ». Ve ardından sahibi bulunduğu fotoğraf makinesi tiplerini listeliyor.

Onun boş zaman etkinliği olduğu söylenemezi ama bekar Romijn aynı zamanda bir kadın arayışındadır. Burada bile damarlarında araştırmacı kanı dolaşmaktadır. Hollandalı arkadaşlık sitesi Lexa.nl içinde, « kötü » şeyler keşfetmiş ve hemen şikayetçi oldu: onunla flört eden kadınların isimleri « hep aynı şekilde inşa edilmiştir: myszka_a_450, alinda_a_228, butterfly_a_723, karina_b_242, maymay_a_744 , sandra_a_179, monika_c_221, primavera_a_824 et jolanda_a_375 ». Romijn, bundan Bellingcat tarzı sonuçlara varmıştır, « bunlar Lexa.nl tarafından üretilmiştir. Bu hiç hoşuma gitmiyor, Lexa.nl’nin buna hiç ihtiyacı yok, yeterince gerçek üyesi var, neden sahte profiller oluşturmaya ihtiyaç duysun? ». Lexa.nl, Danyo Romijn’in « araştırmalarını » şiddetle reddetti.

Müzik onun bir başka tutkusudur. Genç yaşında piyano çalmayı öğrendi. 18 yaşında Hard Rock ve Heavy Metal’e ilgi duydu. Eclipse adlı bir metal grubunda bir gitarcı olarak, ardından Pink Floyd’un anısına kurulan bir grup olan Pink Project’te klavye ve gitar çaldı. 1995’te Namgyala grubuna katıldı ve 1997’de Void adında bir sintizayzır müzik albümü kaydetti. Aynı şekilde Floydian Theo taafından adlandırıldığı gibi, Danyo Romein takma adlı Danyo Romijn, dolayısıyla Suriye’deki Beyaz Baretliler’i şiddetle eleştiren, Pink Floyd solisti İngiliz şarkıcı, basçı, besteci, söz ve müzik yazarı, Bellingcat’in en iyi dostu Roger Waters’in hayranıdır. Bu açıkça bir çıkar çatışmasıdır!

Joint İnvestigation Team’i (JİT) oluşturan Avustralya, Belçika, Malezya, Hollanda ve Ukrayna’nın iyi uzmanları, Rusların felaketteki sorumluluğuna ilişkin bir kanıt bulmayı başaramazken, Daniël Romein ve Bellingcat sitesinin sonuçları konusunda ittifak kurmuşlardı: uçak Sovyet yapımı bir füze tarafından düşürülmüştür; uçağın kalıntılarıyla uyuşmayan garip bir sonuçtur bu.

Sonuç

Yazar tarafından incelenen, Bellingcat’taki Daniël Romein’in Danyo Romijn olup olmadığının bilinmesi konusunda kararı okuyucuya bırakıyorum. Ama bana sorarsanız, bunun böyle olma olasılığının % 100’e yakın olduğunu söyleyebilirim.

Benim için, eski bir profesyonel araştırmacı olarak bir başka soru ortaya çıkmaktadır: araştırmayı yürüten Hollandalı yetkililer ve Joint İnvestigation Team, bir cahilin ürettiği araştırmalara güvenecek kadar kötü bir durumda mıdırlar?

MH17 felaketi hakkında, Rusya Mühendisler Birliği Birinci Başkan Yardımcısı İvan A. Andrievskii’nin araştırmasının vardığı sonuçları yayınladı: « Analyse des causes de l’accident du vol MH17 », Оdnako (Rusya) , Voltaire İletişim Ağı, 28 Ekim 2014.

Çeviri
Osman Soysal

Teşekkürler: Haklı nedenlerle isimlerini söyleyemeyeceğim Hollandalı ve İngiliz değerli meslektaşlarımla gerçekleştirdiğim ekip çalışması ve bilgi alışverişine özel teşekkürlerimi sunuyorum.

[1De Nederlander die vanuit huis het MH17-gebied uitkamde”, Huib Modderkolk en Bert Lanting, De Volkskrant, 24 februari 2016.

[2Uluslararası Soruşturma Ekibi (JİT) Avustralya, Belçika, Malezya, Hollanda ve Ukrayna temsilcilerinden oluşmaktadır. Rusya bu oluşumun dışında bırakılmıştır.