Voltaire İletişim Ağı

Suriye: Anayasa Komisyonunun oluşturuluyor

+

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Eylül’de Ankara’da, Suriye’deki durumu görüşmek üzere Rus ve İranlı mevkidaşları Vladimir Putin ve Şeyh Hasan Ruhani’yi ağırladı. Üç ülke de Astana sürecinin garantör devletleridir.

Üç devlet başkanı ortak basın toplantısı sırasında, Güvenlik Konseyi’nin 18 Aralık 2015 tarihli 2254 sayılı kararında öngörülen Anayasa Komisyonu’nun kurulacağını açıkladılar [1]. Başlangıçta öngörüldüğü şekliyle, komisyonun üçte biri muhalefet temsilcileri, üçte biri sivil toplum kuruluşu üyeleri ve üçte biri ise hükümet temsilcilerinden oluşacak ve toplantılarını Cenevre’de gerçekleştirecek [2].

Aslında dört yıl içerisinde çok şey değişti: muhalefet üyeleri artık sadece yabancı ajanlardan değil, ama aynı zamanda hükümete karşı çıkan ama Suriye Cumhuriyeti’ne sadık yurtsever muhalefetten de oluşmaktadır. Aynı şekilde sivil toplum kuruluşu üyeleri artık yabancı güçlerin maaşlı militanları değil ama Suriyeli derneklerden gelmektedirler.

Devlet Başkanı Putin bir yılda kaydedilen ilerlemenin altını çizdi: 390 000 sığınmacı ve yerlerinden edilen 1 300 000 kişi asıl ikamet yerlerine geri dönme imkanı buldu. Tüm BM üyesi devletlere ülkenin yeniden inşasına destek verme çağrısında bulundu (ki Ekim 2017’den beri BM ve ABD şiddetle karşı çıkmaktadır [3]).

Ay başında bu komisyonun oluşumunun, Suriye krizinin çözümüne ilişkin Moskova ve Washington arasında mutabık kalınan siyasi çözümün öngördüğü dört önlemden biri olacağını duyurmuştuk [4].

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Resolution 2254 (Peace plan for Syria)”, Voltaire Network, 18 December 2015.

[2] “Joint Statement by Iran, Russia and Turkey on the International Meeting on Syria”, Voltaire Network, 16 September 2019.

[3] “Parameters and Principles of UN assistance in Syria”, by Jeffrey D. Feltman, Voltaire Network, 15 October 2017.

[4] “Donald Trump barış getirebilecek mi?”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 3 Eylül 2019.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.