Lübnan, enerji kaynaklarını ithal etmeyi başaramazsa kesin çöküşün eşiğinde. Electricité du Liban şirketi artık günde iki saatten fazla güç sağlayamıyor. Jeneratör sahipleri artık akaryakıt eksikliğinden onları çalıştıramıyor. Yavaş yavaş tüm fabrikalar kapanıyor ve yakında hastaneler de kapanacak. Ülke halkı hemen hemen tümünü boş olan benzin istasyonlarına saldırıyor.

Bu felaket karşısında hükümetsiz kalan devlet adım atamıyor. Aynı şekilde herkes bir çözüm bulmak üzere elinden geleni yapıyor. Hizbullah üyesi Şii işadamları İran’dan akaryakıt satın aldı. Hasan Nasrallah, bir geminin Lübnan’a akaryakıt getirmek üzere İran’dan ayrıldığını duyurdu.

Ancak şu an için ülkeyi kurtarabilecek tek çare olan bu girişim, İran’a karşı uluslararası yaptırımları ihlal ediyor ve aynı zamanda Lübnan ithalat vergisi yasalarını da ihlal etmesi bekleniyor. Eski Başbakan Saad Hariri (Gelecek Hareketi) bu tehlikeli girişimi kınarken, Samir Caca (Lübnan Kuvvetleri) Hizbullah’ın iktidarı ele geçirmesini kınadı

Çeviri
Osman Soysal