Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, 6 Ocak 2016 tarihinde Kahire’nin Abbasiye semtindeki Ortodoks Kıpti Aziz Marküs Katedrali’nde düzenlenen Noel ayininde, Kıptilerden Mısır Devleti adına özür diledi.

Müslüman Kardeşler döneminde, Kıptilere ait on ikiye yakın kilise ateşe verildi. Cumhurbaşkanı bu kiliselerin onarılacağı ve Muhammet Mursi diktatörlüğünün kötü hatıralarının silineceği sözünü verdi.

Tüm Afrika’nın ve Aziz Marküs makamı patriği İskenderiyeli Papa II.Theodosius’e hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi: « Bu vesileyle, hepinizi temin etmek isterim ki, bizi kimse bölemeyecek. Ekonomik ya da siyasal alanda olsun, hiçbir şey bize zarar veremez. Eğer kendi içimizde bölünmezsek, her türlü engelle başa çıkabiliriz (…) Tanrı bizleri din, inanç, renk, dil, gelenek, görenek anlamında birbirinden farklı olarak yarattı ve kimse bizi tek bir kalıba uymaya zorlayamaz (…) Yakılan kiliseleri onarmamız ve yenilememiz çok zaman aldı. Bu yıl hepsini tamamlayacağız. Lütfen yaşananlar için özrümüzü kabul ediniz. Eğer Tanrı izin verirse, önümüzdeki yıl, onarılmamış tek bir kilise ya da ev kalmayacak (…) Sizlerin ve Papa’nın bu dönem boyunca izlediği tutumu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayacağız. Hepinize teşekkür ederim. Mutlu Noeller! »

%53’lük sandığa gitmeyen oranı ve geniş çapta yapılan hilelere rağmen, 17 Haziran 2012 tarihinde seçilen ABD ve Mısır çifte vatandaşı olan Muhammet Mursi, başlangıçta geniş katılımlı bir hükümet kuracağı sözü vermişti. Ancak çok kısa bir süre içerisinde, halka sadece Müslüman Kardeşler yararına bir diktatörlüğü dayattı. Hıristiyanlar zulme uğradı ve birçok mahkeme şeriatı temel almaya başladı. Sonuç olarak, Müslüman Kardeşler dışında, Selefiler de dahil tüm siyasal partiler Orduyu göreve çağırdı ve 2013 Temmuz’unun 3’ünü 4’üne bağlayan gece Mursi devrildi. Bu tarihten beri ordu, Devletin tarafsızlığı yolunda cemaatlerle büyük bir mücadeleye girişmiştir.

Çeviri
Osman Soysal