Gazeteci Mustafa Karaalioğlu’nu kabul eden Türk Başbakanı Binali Yıldırım, hükümetinin İranlı muhataplarına, Suriye sorununa ilişkin yeni yaklaşımını anlattığını söyledi. Yaklaşım aşağıdaki üç noktadan oluşuyor:

Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması (bu da ülkenin kuzeyinde, Ankara’nın kendi aralarında çatışan Suriyeli Kürtleri artık kontrol edemediği ölçüde, yeni bir Devletin kurulmasını engellemek anlamında geliyor);

Bir etnik grubun ya da mezhebin egemenliğini önlemek (bu da laik Baas partisinin ve Devlet Başkanı Esat’ın iktidarda kalmasını zorunlu kılıyor);

Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların (sadece belli bir bölümünü, çünkü sığınmacıların bir bölümüne –Sünni mezhebinden olup Cumhuriyete muhalif olarak bilinen- özellikle Kürtlerin yoğun olduğu bölgelerde kendileri için inşa edilen apartmanlar armağan edildi) evlerine dönüşünü düzenlemek. Bu üçüncü nokta, bu konuda kararı kendileri verecek olan Lübnan ve Ürdün’ün de benzer adımlar atmasını öngörmemektedir.

Bu olumlu yaklaşım, Türkiye’nin Cenevre görüşmelerinin başında savunduğuyla örtüşmekle birlikte, o dönem sahadaki tutumuyla uyuşmuyordu.

« Başbakan Binali Yıldırım Suriye’de çözümün yolunu Karar’a anlattı », Karar, 16 Ağustos 2016.

Çeviri
Murat Özdemir