Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 23 Haziran 2017’de Türk Akımı doğalgaz boru hattının derin deniz inşaat çalışmalarını başlattı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1 Aralık 2014’te Türkiye’yi ziyareti sırasında kararlaştırılan, ücretlendirme gerekçeleriyle ama asıl Suriye savaşı bağlamında Ağustos 2015’te inşaatına ara verilen doğalgaz boru hattının, Rus gazının Türkiye’ye teslimine imkan vermesi bekleniyor. Buradan hareketle aynı zamanda, Brüksel’in durdurduğu Güney Akımı projesinin yerine Rus gazının Avrupa Birliğine geçişini de sağlayabilir.

Toplam bedeli altı milyar dolar olacağı tahmin edilen proje, birincisi 2018 başında diğerinin ise 2018 sonunda tamamlanması beklenen her biri 15,75 milyar metreküp kapasiteli iki boru hattının inşaatını öngörmektedir.

Devlet Başkanı Putin’in altını çizdiği gibi, bu tür çalışmaların bu kadar kısa sürede tamamlanması çok nadir görülen bir durum. Bu, ülkesini ABD’nin ekonomik boyunduruğundan kurtarmaya çalışan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel gayretleriyle mümkün olabildi.

Çeviri
Osman Soysal