تظاهرات گسترده ای در تاریخ ۲۸ ماه دسامبر ۲۰۱۷ در منطقه ی خراسان به وقوع پیوست ( منطقه ای در مرز با افغانستان ). اعتراض کنندگان از میزان بالای بیکاری ، و فساد مالی در دولت و پایین بودن سطح زندگی گله داشتند.

مهمترین شهرهایی که تحت تاثیر این تظاهرات قرار گرفتند عبارت بودند از : مشهد ، (سومین شهر بزرگ کشور که در آن حرم امام رضا قرار دارد ) ، بیرجند ، کاشمر و نیشابور

مطابق با تصاویر ارسالی ، مردم شعار : نه غزه و نه لبنان ، جانم فدای ایران سر میدادند . همچنین مرگ بر روحانی و در بعضی نقاط مرگ بر دیکتاتور.

بر عکس تصویری که رسانه های غربی ارائه می دادند ، این تظاهرات هیچ ربطی به جنبش سبز سال ۲۰۰۹ نداشته. زیرا در آن زمان موضوع برکناری پرزیدنت محمود احمدی نژاد مطرح بوده که او را با عوامل آمریکایی جایگزین نمایند. و تظاهرات عمدتاََ در تهران و اصفهان انجام می شد . و طبقه ی مرفه بورژوای شهری در آن حضور داشتند. در حالی که تظاهرات اخیر بسیار مردمی بوده . و علیه رئیس جمهور فعلی که قول داده بود بعد از توافق برجام و پس از امضای توافق ۵+۱ تحریمات برداشته شود ، انجام میشد .(این در حالی است که بعد از امضای توافق هیچ تحریمی برداشته نشد) . و معترضین از ثروتمند شدن اطرافیان رئیس جمهور ابراز نارضایتی میکردند . همچنین از رهبر معظم انقلاب می خواستند تنها از فلسطینیان ، حزب الله و سوریه دفاع نکند . هواداران رئیس جمهور سابق ( که نزدیکانش اجازه ی حضور در انتخابات را نداشتند ) به تظاهر کنندگان پیوستند.

پلیس موضعی بسیار نرمی در قبال تظاهر کنندگان نشان داد: وبرخی افراد پلیس سوار بر موتور از مردم حمایت نمودند.آنها در مشهدد رمیان جمعیت حاضر شدند و مردم از آنها استقبال کردند .

نرخ بیکاری به طور رسمی ۱۲ ٪ می باشد، و به طور ناعادلانه ای در سطح کشور گسترده شده . و در استان خراسان رضوی بسیار نرخ بالایی دارد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian