آیا قصد کودتای یووگنی پریگوژین می‌تواند سرنوشت ارتش اوکراین را تغییر دهد؟ این آن چیزی است که سازمان ناتو به آن دلبسته ، تا به تغییر سازمان های خفته را در درون روسیه بیدار کند . کشور انگلستان و ایالات متحده آمریکا می‌خواهند به رؤیای دیرینه ی خود که از سال ۱۹۹۱ برای فروپاشی روسیه دنبال می‌کنند برسند . [1]

تاسیس سازمان نظامی خصوصی (SMP) که گروه واگنر در آن قرار دارد ، از سوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تأیید شد ، تا از این طریق بتواند اشکال جدید فرماندهی را پیش ببرد و بتواند در ارتش خود بهترین طریقه را استفاده کند . در طی چند سال ، این سازمان های خصوصی از روش‌های جدیدی استفاده کردند و توانستند کارایی خود را اثبات کنند . زمان سازمان دهی نهایی ارتش روسیه فرا رسید وآنها توانستند تمام نیروی خود را وارد ارتش منظم نمایند [2] ماه گذشته، وزیر دفاع پرسشنامه هایی به سازمان های نظامی خصوصی مختلف ارسال نماد تا برای ورود آن‌ها در ارتش طراحی شود . اما گروه واگنر حاضر به پاسخ دهی نشد و یووگنی پریگوژین شروع به فحاشی به وزیر و فرمانده ارشد نمود .

باید درک کرد که چه اتفاقی در حال رخ دادن است : به وجود آمدن سازمان های نظامی خصوصی در روسیه هم تراز عملیاتی است که ایالات متحده انجام دادند، آنهم در هنگام وزارت دفاع این کشور به دست دونالد رامسفلد . به‌خصوص آن هنگام که به گروه‌های SMP متوسل شدند که در حاشیه ی عملیات پنتاگون قرار داشت . در ابتدا این عملیات به خوبی پیش می‌رفت ، اما این تشکلات برای سازمان سیا نیز کار می‌کردند و آمیختگی تشکیلات باعث شد تا فاجعه‌ پی در پی رخ دهد. زمانی که این گروه‌ها تنها برای پنتاگون کار می کردند، رهبرانشان در ملا عام نظرات خود را ابراز می داشتند ، مانند اشخاصی با نام های اریک پرنس بلک واتر . اما هرگز علیه وزیر دفاع و علیه رئیس جمهور ، و رئیس کمیته ی ارشد ارتش وقت جبهه نگرفتند.

باید گفت که سربازان ایالت متحده بلک واتر ، همچنین سربازان روس گروه واگنر مزدور نمی باشند . آن‌ها برای کشورشان می جنگند و برای هر گونه واکنش خطرناکی آمادگی دارند ، کاری که از سربازان عادی نمی‌توان انتظار داشت . برعکس، مزدوران برای پول می جنگند و توسط نیروهای خارجی رهبری می‌شوند .

اینکه رهبر سازمان خارجی خصوصی به مدت دو ماه ویدیو های بسیار تندی علیه رهبران ارتش منتشر می‌کند ، به‌خصوص در زمانی که این ارتش در حال عملیات نظامی است، هیچ کشوری این امر را نخواهد پذیرفت . اما در روسیه برای یووگنی پریگوژین مصالحه صورت گرفت . نمایندگانی که با آن‌ها به مدت دو ماه در حال گفتگو بودیم، مدعی بودند که کرملین اجازه داده تا واگنر هر چه می‌خواهد بگوید تا کشورهای غربی متوجه این موضوع شوند و به غربی‌ها اجازه ندهند در امور تشکیلات جدید ارتش روسیه مداخله کنند . حتا برخی از غربی‌ها چشم به آسمان دوختند و تصور کردند پریگوژین کاندیدای ریاست جمهوری روسیه شده : مردی که حد و حدود خود را از دست داده بود !

سرویس های اطلاعاتی مخفی غرب چشم به یووگنی پریگوژین دوختند ، آنهم از ابتدای عملیات نظامی اوکراین . در ۱۸ ماه مارس ، هزاران سند و نوشته از فعالیت‌های او را منتشر نمودند . برای غرب این صورت افشای شبکه‌هایی بود که واگنر از آن تشکیل شده بود تا بدین ترتیب بتوانند ثابت کنند کشور روسیه یک قدرت ضد استعماری نیست چرا که گروه واگنر در حال چپاول آفریقا می‌باشد . اما در‌واقع این اسناد نشان می‌داد که پریگوژین یک دروغ‌گو و شیاد است و در حال دزدی در کشوری است که با آن فعالیت می‌کند . [3]

این امکان وجود دارد که با وجود این اسناد ، کشورهای غربی راهی برای دست اندازی به او یافته باشند . او مردی است که در عین حال وطن دوست می‌باشد اما در عین حال شیادی می‌باشند که در اتحاد جماهیر شوروی محکوم شده بود . هنوز ما چیز زیادی از این موضوع در دست نداریم تا زمانی که این ماجرابه پایان برسد .

باید گفت که یووگنی پریگوژین وارد ماجرایی که او را هم‌سطح اولیگارک های دوران یلتسین می‌کند . او مدعی است که وزیر دفاع سرگئی شایگو به منطقه ی روستوف واقع بر رود دون سفر کرده تا شاهد عملیات بمباران گروه واگنر باشد . به این صورت او محکوم شده تا هزاران تن را به کشتن دهد . او جبهه را رها کرده و به روستوف آمده تا در مقر ارتش باشد . او اعلام کرده که به همراه ۲۵ هزار تن به مسکو خواهد آمد و حسابش را با وزیر دفاع و رهبر ارتش مشخص کند .
در آخرین ویدیوی خود او اعلام کرده : ٬٬ ما حاضر بودیم تا با وزیر دفاع معامله کنیم ، و سلاح خود را تحویل دهیم ، همچنین راه حلی بیابیم تا هم از کشور حمایت کنیم(…) امروز آن‌ها با راکت به مقر ما هجوم آوردند . بسیاری از سربازان کشته کشدند . ما در برابر با این فاجعه تصمیم خواهیم گرفت . نوبت ما خواهد رسید . و این مردکه وزیر دفاع دستگیر خواهد شد .٬٬

کمتر از یک روز ، تمام نیروهای حاکم فدراسیون روسیه در کرملین گرد آمدند . ولادیمیر پوتین رئیس جمهور نیزطی مصاحبه ی تلویزیونی سخن گفت . او اتفاق سال ۱۹۱۷ را یاداور شد که طی آن لنین توانسته بود روسیه ی تزاری را از جنگ جهانی اول بیرون بکشد در حالی که ارتش روسیه در حال پیروزی بود . او به تک تک افراد تذکر داد تا به مسئولیت های خود به درستی عمل کنند و در خدمت کشور باشند تا اینکه به خواسته‌های خود فکر کنند .

بعد از سخنان کوتاه خطاب به مردم روسیه ، ولادیمیر پوتین خلاصه کرد : ما از آنچه برایمان عزیز است دفاع می‌کنیم . و از پس تمام آزمون ها خواهیم گذشت و این امر ما را قوی‌تر می‌کند ٬٬ .

دادستان کل فدراسیون روسه علیه پریگوژین در حال تهیه ی عدله می‌باشد چرا که او شورشی مسلح راه انداخته بود .

در همان روز رئیس جمهور بلاروس که رئیس جمهور روسیه به طور تلفنی صحبت کرده بود ،‌به یووگنی پریگوژین خبر داد و از او خواست تا به جبهه بر گردد و عملیات شورشی خود را کنار بگذارد . همینطور هم شد .

نخستین برداشت این است که هرگز کودتایی صورت نگرفت . گروه واگنر نمی‌توانست به مسکو حمله کند و پریگوژین هرگز به رئیس جمهور روسیه ناسزا نگفته بود . رئیس جمهور روسیه نیز این موضوع را تأیید کرد و اضافه نمود که عمل واگنر مانند خنجری از پشت بود که به نیروهای روسی در برابر اوکراین وارد می‌شد .

دومین برداشت این است که واگنر هیچ اتکایی به وزیر دفاع ندارد و به طور مستقیم زیر نظر رئیس جمهور می‌باشد . پریگوژین شورشی دربرابر ریاست جمهوری انجام داد . تنها خواسته اش استقلال در برابر ارتش روسیه است . اگر می‌خواست به فعالیت نظامی خود پایان دهد ، به موضوعات دیگری می پرداخت که مربوط به عملیاتی می‌شد که در آن حضور داشت . همانطور که پیش از این اشاره کردیم او مردی است وطن دوست اما در عین حال شیاد.
سومین نظریه آن است که مطابق با گفته ی رئیس جمهور، این موضوع یک شورش مسلح بوده . واگنر از جبهه ی اوکراین خارج شد اما اوکراین جرأت نکرد به او حمله کند چه خواسته و چه ناخواسته . اما برای روس ها هیچ‌کس بدتر از این نیست که جبهه ی دفاعی را ترک کند . از این رو پریگوژین یک روز قبل شورش خود ویدیو یی منتشر نمود که در آن اطمینان خاطر می‌داد کییف به دنباس طی هشت سال گذشته حمله نکرده است ، و این در حالی بود که او به تمامی مشاهدات OSCE پشت می‌کرد ،همچنین اقدامی علیه شورای امنیت سازمان ملل انجام می‌داد .

در این مرحله نظریه ی دیگری به وجود می‌آید : پریگوژین با شورش علیه رئیس جمهور روسیه، کسی را نکشت . و گروه ارتشی او بدون آنکه در برابرشان اقدامی صورت بگیرد وارد شهر روستف شدند . نیروهای نظامی روسیه نیز به مقر آن‌ها در سنت پترزبورگ حمله نکرده بودند . سربازان پریگوژین به طرف مسکو حرکت نکرده بودند . وزیر دفاع روسیه نیز هرگز بر سربازان واگنر دستور شلیک نداده بود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1« La stratégie occidentale pour démanteler la Fédération de Russie », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 16 août 2022.

[2“سازماندهی دوباره ی ارتش روسیه”, بوسيله‌ى تی یری میسان‬, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 6 ژوئن 2023, www.voltairenet.org/article219434.html

[3آنها را می توان اینجا مراجعه کرد.