ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور فدراسیون روسیه، خود بر امر تحول ارتش روسیه نظارت داشته .در گذشته وضعیت ارتش بسیار اسفناک بوده . اکثریت کادرهای ارتش به الکل اعتیاد داشتند و جوانان ارتش را به امور غیر اخلاقی میکشاندند.

در مرحله ی نخست ۱۵۰ هزار افسر از کار برکنار شدند، همین امر باعث به وجود آمدن بحران عمیق مدیریتی گردید . پوتین اولین ارتش فضایی را بیست سال قبل از ایالات متحده به وجود آورده بود ، تا بتواند فرم‌های جدید فرماندهی نظامی را آزمایش کند و بتواند درصحنه‌های جدید عملیاتی سرمایه‌گذاری نماید .
به مدت یک دهه ، ولادیمیر پوتین سربازان خود را برای آمادگی جنگی برای یک دوره ی شش ماهه به سوریه فرستاد . او گروه ارتش خصوصی واگنر را تشکیل داد و در آن فرم‌های مختلف سازماندهی را تجربه کرد .

در دو سال گذشته ، گروه واگنر توسط کلنل دیمیتری اوتکین به طور پنهان فرماندهی میشد ، در حالی که تمام نگاه‌ها و انتقادات متوجه یکی از بنیانگذاران این تشکیلات با نام اوگنی پریگوژین بود .

ارتش ساختاری بسیار عظیم دارد که سازماندهی آن باید به طور دائم مورد تجدید نظر قرار گیرد .
می‌توان به طور مثال ایالات متحده را نام برد که در دهه ی ۹۰ با افزایش هزینه‌ها ی نظامی خود نتوانست نتایج مطلوبی از این عمل بدست آورد . از این رو ایالات متحده دونالد رامسفلد را به وزارت دفاع منصوب گردانید. او توان فوق‌العاده‌ای در مدیریت ارتش داشت . در سال ۲۰۰۱، او توانست ارتش خصوصی ( بلک واتر ) را به وجود آورد تا بتواند شیوه‌های جدید عملیات نظامی را با آن تجربه کند . اما این تجربه با شکست مواجه شد ، زیرا این گروه‌های ارتشی با همکاری مخفیانه با سازمان سیا سود بیشتری نصیبشان می شد. ایالات متحده با ارتشی که کارآمدی آن در حال نوسان دائم است مواجه می‌باشد ، تجربه ی سقوط کابل در سال ۲۰۲۱ این امر را ثابت کرد .

ولادیمیر پوتین در حال سازماندهی کلی ارتش روسیه است و گروه نظامی پنج بخشی و ۲۶ تیپ نظامی به وجود آورده . همین گروه از تجربیات واگنر استفاده خواهد کرد تا به مدارج بالاتری دست یابد .

ژنرال یوگنی بوردینسکی ، که معاون رئیس ستاد ارتش فدراسیون روسیه می‌باشد ، نظارت این گروه ارتشی را به عهده خواهد داشت . این بخشی از حرفه ی نظامی او می‌باشد .

سازماندهی پرسنل ارتش نیز هم‌زمان صورت خواهد گرفت که با توجه به شرایط جغرافیایی خواهد بود . الحاق کریمه و بخشی از نوآراسیا به فدراسیون روسیه می‌تواند بخش نظامی منطقه ی دریایی را در دریای آزوو به وجود آورد . بازگشت تهدیدات تروریستی ملی گرایان اوکراینی و گروه‌های باندریست ها ، باعث شده تا گروه‌های نظامی خاصی برای حمایت از مسکو و سنت پترزبورگ به وجود آید .

این موضوع جزو شیوه ی تحولات در ارتش می‌باشد که در آن از بخشهای توانمند بهره گیری می‌شود . روسیه از بهترین ارتش جهان برخوردار است و دکترین استراتژیک و تاکتیک‌های نظامی آن بسیار چشم گیر می‌باشند . روسیه در نظر دارد بهترین ارتش جهان را طی سال‌های آتی به وجود آورد .

ولادیمیر پوتین این تحولات را در میانه ی عملیات نظامی مخصوص در اوکراین دنبال می‌کند ، با توجه به مخاطرات سنگینی که به دنبال داشته است . رئیس جمهور روسیه پایان این درگیری نظامی را پیش‌بینی کرده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian