Türk Ordusu, 20 Ocak 2018 GMT saat 14.00’te, « Zeytin Dalı » harekatı kapsamında resmi olarak Suriye topraklarına girdi.

Aslında çatışmalar önceki gün ABD komutası altındaki Kürt güçlerine yönelik olarak Türkiye’den yapılan topçu atışıyla başlamıştı. Türk Savunma Bakanı Nurettin Canikli harekatın fiili olarak başladığından söz etmişti.

Harekat, AKP’nin Kütahya İl Kongresinde televizyondan da naklen yayınlanan konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından teyit edildi (fotoğraf). Cumhurbaşkanı, Afrin temizlendikten sonra, ordunun görevini Müncib’e dek sürdüreceğinin altını çizdi.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, her ne kadar bu iletiyi aldığını yalanlasa da Suriye’yi önceden yazılı olarak bilgilendirdiğini açıkladı.

Türk gizli servislerinin başındaki isim Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı 18 Ocak’ta Moskova’daydılar.

Rusya güvenlik amacıyla, Türklerin ilerlemesi karşısında birliklerini geri çekti.

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerikalı mevkidaşı Rex Tillerson ile telefonda görüştü.

Tillerson, ABD’nin Suriye-Türkiye sınırında yarısı Kürtlerden oluşan 30 000 kişilik bir daimi güvenlik gücü hazırlığı içerisinde olduğuna ilişkin Savunma Bakanlığı üst düzey yetkilisinin yaptığı açıklamaları yalanladı. Söz konusu gücün diğer yarısının IŞİD’e bağlı eski cihatçılardan oluşturulduğunu daha önce ortaya çıkarmıştık. Türkiye zaman kaybetmeden sınırlarında bir terörist gücün oluşturulmasına karşı müdahalede bulunacağı tehdidinde bulundu.

Suriyeli Türkmen milisler Türk Ordusuyla birlikte hareket etmektedir.

Çeviri
Osman Soysal