Devlet Başkanı Putin’in 15 Temmuz 2018’de Fransız mevkidaşıyla Moskova’daki dünya kupası finalinden hemen önce yaptığı görüşmede Cumhurbaşkanı Macron Batı’nın Suriye’de savaşı kaybettiğini kabul etti. Bu arada ülkesinin Suriye’de insani yardım operasyonu yürütmek istediğini dile getirdi.

İnsan yardım operasyonunun ayrıntıları, iki devlet başkanının 21 Temmuz’da gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sırasında belirlendi.

Bugüne kadar Fransız insani yardım faaliyetleri sadece « isyancılara », yani cihatçıların kontrolü altındaki bölgelerde yaşayanlara yönelikti.

Batılıların ve özellikle Fransızların yürüttüğü çok sayıda « insani » çaba örtülü olarak askeri malzemelerin teslimatına olanak sağladı. Bu nedenle Suriye Arap Cumhuriyeti imkan bulduğunda bu konvoylarda arama yapma şartını öne sürüyordu.

Fransız Özel Kuvvetleri, Sarkozy’nin Cumhurbaşkanlığının son üç ayı dışında tüm savaş boyunca cihatçıları destekledi.

Rus Ordusuna ait bir Antonov 124 Châteauroux’dan (Orta Fransa) 44 ton insani yardım malzemesi almış ve bunu Ruslara ait Hmeymim Üssüne (Suriye’nin Batısı) nakletmiştir. Bu yükün Rus Ordusu tarafından Fransa adına özellikle Batı Guta’da dağıtıldığı bildiriliyor.

Rusya’nın işlediği suçlara karşın, Fransa’nın Suriye’ye olası bir geri dönüşüne aracılık ettiği görülüyor.

Çeviri
Osman Soysal