Voltaire İletişim Ağı

Rusya, Fransa’yı yeniden Suriye’ye sokuyor

+

Devlet Başkanı Putin’in 15 Temmuz 2018’de Fransız mevkidaşıyla Moskova’daki dünya kupası finalinden hemen önce yaptığı görüşmede Cumhurbaşkanı Macron Batı’nın Suriye’de savaşı kaybettiğini kabul etti. Bu arada ülkesinin Suriye’de insani yardım operasyonu yürütmek istediğini dile getirdi.

İnsan yardım operasyonunun ayrıntıları, iki devlet başkanının 21 Temmuz’da gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sırasında belirlendi.

Bugüne kadar Fransız insani yardım faaliyetleri sadece « isyancılara », yani cihatçıların kontrolü altındaki bölgelerde yaşayanlara yönelikti.

Batılıların ve özellikle Fransızların yürüttüğü çok sayıda « insani » çaba örtülü olarak askeri malzemelerin teslimatına olanak sağladı. Bu nedenle Suriye Arap Cumhuriyeti imkan bulduğunda bu konvoylarda arama yapma şartını öne sürüyordu.

Fransız Özel Kuvvetleri, Sarkozy’nin Cumhurbaşkanlığının son üç ayı dışında tüm savaş boyunca cihatçıları destekledi.

Rus Ordusuna ait bir Antonov 124 Châteauroux’dan (Orta Fransa) 44 ton insani yardım malzemesi almış ve bunu Ruslara ait Hmeymim Üssüne (Suriye’nin Batısı) nakletmiştir. Bu yükün Rus Ordusu tarafından Fransa adına özellikle Batı Guta’da dağıtıldığı bildiriliyor.

Rusya’nın işlediği suçlara karşın, Fransa’nın Suriye’ye olası bir geri dönüşüne aracılık ettiği görülüyor.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.