به هنگام نشست پرزیدنت پوتین با هم تای فرانسوی خود به هنگام فینال جام جهانی فوتبال در مسکو در تاریخ ۱۵ماه ژوئیه ۲۰۱۸ ، پرزیدنت ماکرون اذعان داشت که غرب در جنگ با سوریه بازنده شده . و در همان حال خواست تا کشورش عملیات بشردوستانه را در سوریه ادامه بدهد .

جزییات عملیات بشر دوستانه دو طرفه ، طی گفتگوی تلفنی میان دو رهبر در ۲۱ ماه ژوئیه صورت گرفت .

تا کنون عملیات بشردوستانه ی فرانسوی تنها متوجه شورشیان می شد ، که به مفهوم ساکنین مناطق کنترل شده توسط عناصر جهادی بوده است .

در پشت پرده ی تلاش های بیشمار بشر دوستانه ی غربی و به خصوص فرانسوی ، به سوریه ، انتقال سلاح و ابزار جنگی بوده : به همین علت نیز جمهوری عرب سوریه بارها درخواست ضبط این محمولات را نموده بود .

نیروهای ویژه ی فرانسوی عناصر جهادی را در تمام طول جنگ سوریه حمایت می کردند ، به استثنای سه ماه آخر دوران ریاست جمهوری نیکولا سارکوزی .

هواپیمای آنتونو ۱۲۴ ارتش روسیه ، ۴۴ تن کمک بشر دوستانه را از شاتوروو ( مرکز فرانسه ) دریافت کرد و آنها را به پایگاه نظامی روسیه حمیمم ( غرب سوریه ) منتقل نمود . این محموله توسط ارتش روسیه ، تحت نام فرانسه ، به غوطه ی شرقی ارسال خواهد گشت .

به نظر می رسد که روسیه حامی بازگشت فرانسه به سوریه باشد ،با وجود آنکه این کشور جنایات زیادی را در آن منطقه مرتکب شده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian